​BM insan hakları uzmanları, Azerbaycan`dan Ermeni esirlerin acil iadesini talep etti - Gündem
26 Kasım 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Տրե / Օր : Նպատ / Ժամ : Թաղանթեալ

Gündem :

02 Şubat 2021  

​BM insan hakları uzmanları, Azerbaycan`dan Ermeni esirlerin acil iadesini talep etti -

​BM insan hakları uzmanları, Azerbaycan`dan Ermeni esirlerin acil iadesini talep etti ​BM insan hakları uzmanları, Azerbaycan`dan Ermeni esirlerin acil iadesini talep etti

1 Şubat tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) insan hakları uzmanları, Artsakh’ta (Dağlık Karabağ) Azerbaycan’a esir düşen Ermeni askerlerin hemen iade edilmesini talep etti. Uzmanlar, öldürülen askerlerin naaşlarının da defnedilmek üzere ailelerine verilmesini istedi.

Yapılan açıklamada, “9 Kasım 2020 tarihinde imzalanan ateşkese göre, çatışma sonucunda esir düşen tüm insanlar, ailelerinin yanına dönmeli, öldürülenlerin yakınları da sevdiklerinin naaşlarını alabilmelidir.

İzsiz kaybolanların akıbeti ile bulundukları yer hakkında verilerin paylaşılmaması ve ölülerin naaşlarının iade edilmemesi, “zorla kayıp” sayılabilir, ancak hem Azerbaycan, hem Ermenistan, bunu önlemeyi taahhüt etmişler." ifadelerine yer verildi.

27 Eylül 2020 tarihinde başlayan savaş sonucunda hem askeri, hem sivil esirlerin olduğunu ve birçok kişinin de henüz “izsiz kayıp” sayıldığını vurgulayan BM uzmanları, savaş esirleri ve diğer kişilere karşı öldürme, zorla kayıp, işkence ve diğer gaddar davranışlar hakkındakı haberlerden endişe duyduklarını da dile getirdi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+