​Ermenistan ilk defa AİHM’de Azerbayncan’a karşı devletlerarası başvuruda bulundu - Gündem
03 Aralık 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Տրե / Օր : Արամ / Ժամ : Մթացեալ

Gündem :

02 Şubat 2021  

​Ermenistan ilk defa AİHM’de Azerbayncan’a karşı devletlerarası başvuruda bulundu -

​Ermenistan ilk defa AİHM’de Azerbayncan’a karşı devletlerarası başvuruda bulundu ​Ermenistan ilk defa AİHM’de Azerbayncan’a karşı devletlerarası başvuruda bulundu

1 Şubat tarihinde Ermenistan Hükümeti Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) ilk defa Azerbaycan’a karşı devletlararası başvuruda bulundu. Yapılan başvuruda 44 süren Karabağ savaşı sırasında ve savaştan sonra uluslararası sözleşmelerin Azerbaycan tarafından ihlal edildiğie dair deliller yer alıyor.

AİHM’de Ermenistan Temsilciliği ofisinden aktarılan bilgilere göre Azerbaycan özellikle Artsakh Cumhuriyeti (Karabağ) ve Ermenistan nüfusunun yaşam, işkence ve insanlık dışı muameleden korunma hakkını, dokunulmazlık, mülkiyet hakkını, özel ve aile hayatına saygı hakkını, eğitim hakkı ve başka birçok haklarını ihlal etmiştir.

Ermenistan Hükümeti tarafından yapılan başvurusuna ek olarak birçok kanıt ve delil sunuldu. Aynı zamanda, sivil ve askeri esirlerin, Artsakh’ta (Karabağ) yerlerinden edilenlerin, katledilen ve yaralanan sivillerin, onların akrabalarının, mülkiyetini kaybedenlerin, yerli ve uluslararası basın mensuplarının haklarının savunmasıyla ilgili detaylar başvuruda yer aldı.

AİHM’de Ermenistan Temsilciliği’nin yaptığı açıklamada ilk defa Azerbaycan’a karşı devletlerarası başvuru yapıldığını ve ileride Azerbaycan’ın uluslararası sözleşmelerini ihlal ettiğine dair birçok kanıt ve delil sunulacağını ifade etti.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+