​Avrupa Parlamentosu milletvekilileri, Azerbaycan`dan Ermeni esirlerin serbest bırakılmasını istedi - Gündem
26 Eylül 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Հոռի / Օր : Նպատ / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

03 Şubat 2021  

​Avrupa Parlamentosu milletvekilileri, Azerbaycan`dan Ermeni esirlerin serbest bırakılmasını istedi -

​Avrupa Parlamentosu milletvekilileri, Azerbaycan`dan Ermeni esirlerin serbest bırakılmasını istedi ​Avrupa Parlamentosu milletvekilileri, Azerbaycan`dan Ermeni esirlerin serbest bırakılmasını istedi

Avrupa Parlamentosu’nda Ermenistan ve Azerbaycan reportörleri, Azerbaycan’dan Ermeni askeri tutsakların iadesini talep etti.

Avrupa Parlamentosu milletvekili, Güney Kafkasya ile ilişkilerden sorumlu heyet başkanı Marina Kalyurand, Ermenistan daimi repartörü, milletvekili Andrey Kovaçyev ile Azerbaycan daimi repartörü Zeylana Zovko, yayınladıkları ortak açıklamada Dağlık Karabağ çatışmasının normalleştirme müzakerelerinin yeniden başlatılması gerektiğini vurguladı.

Açıklamada, “Ermenistan ile Azerbaycan arasında geçen yıl yaşanan savaş, korkunç bir insani faciaydı. 10 Kasım 2020 tarihli anlaşmadan sonra durumun istikrarlaştırıldığını ve bazı feci olaylar dışında ateşkesin genelde korunduğunu memnuniyetle karşılıyoruz. Ancak son derece gerekli barışa ulaşmak için daha fazlası yapılmalı.

Dağlık Karabağ çatışmasının kalıcı çözümü ve ileride bölgenin hukuki statüsünün netleştirilmesi her zaman olduğu gibi son derece gereklidir. Biz, her iki tarafını da, Hesinki Nihai Senedinde belirlenen “güç kullanmama”, "toprak bütünlüğü", "halkların eşitliği" ve "kendi kaderini teyit hakkı” ilkeleri dahil temel ilkelere göre yürütülen Minsk Grubu eşbaşkanlarının yönettiği sürece tekrar katılmaya hazır olduklarını bir kez daha teyit etmeye davet ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Ateşkes bildirisinin tamamen yerine getirilmesinin önemine dikkat çeken milletvekililer, bugüne kadar esirlerin henüz iade edilmediğinden dolayı üzgün olduklarını da vurguladı. “Ateşkesten sonra esir düşen birkaç Ermeninin serbest bırakıldığını memnuniyetle karşılayarak, güven ortamının yaratılması için Azerbyacan’ı, diğer esirleri de iade etmeye çağırıyoruz" denildi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+