​Güney Avustralya Parlamentosu Karabağ’ın bağımsızlığını tanıdı - Gündem
26 Eylül 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Հոռի / Օր : Նպատ / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

03 Şubat 2021  

​Güney Avustralya Parlamentosu Karabağ’ın bağımsızlığını tanıdı -

​Güney Avustralya Parlamentosu Karabağ’ın bağımsızlığını tanıdı ​Güney Avustralya Parlamentosu Karabağ’ın bağımsızlığını tanıdı

Avustralya’nın Güney Avustralya eyaleti Parlamentosu’nun alt kanadı resmen Artsakh Cumhuriyeti’nin (Karabağ) kendi kaderini tayin etme hakkını tanıyan ve Azerbaycan ile Türkiye’nin Ermeni topraklarına saldırısını kınayan bir tasarı kabul etti.

Ermeni Davası Konseyi (ANCA) Avustralya ofisinden edinen bilgilere göre tasarı Parlamentonun alt kanadında yapılan oylama sonucunda kabul edildi.

Bu tasarıdan önce 2020 yılının Ekim ayında Avustralya’nın en büyük eyaletlerinden biri olan Yeni Güney Galler eyaletinin Yasama Meclisi resmen Artsakh Cumhuriyeti’nin (Karabağ) bağımsızlığını tanımıştı. Meclis üyeleri aynı zamanda Azerbaycan ve Türkiye’nin Artsakh’ın kadim halkı olan Ermenilere karşı saldırılarını kınayıp bu ihtilafın tek çözümü olarak ve daha sonra muhtemel saldırılardan kaçınabilmek için Avustralya Federal Hükümeti’ne Artsakh Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını resmen tanıma çağrısında bulunmuşlardı .

Meclis üyesi v Tom Kutsantonisi’in gündeme getirdiği bu tasarıda şu ifadelere yer verilmişti:

“Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in adımları ırkçı Türkçülük ideolojisinin çerçevesinde atılıyor. Daha önce bu politika Ermeni Soykırımına yol açtı, şimdi ise Karabağ Ermenilerine etnik temizlikle tehdit ediyor.”

Ermeni Davası Konseyi Avustralya ofisi tasarıyı hazırlayanlara ve gündeme getirenlere, bu tasarının lehine oy kullanan tüm Meclis üyelerine teşekkür ettiğini dile getirdi.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+