Geçmişin Sesi Amida Konserleri` bu akşam yayında - Gündem
26 Eylül 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Հոռի / Օր : Նպատ / Ժամ : Շաւաղօտ

Gündem :

06 Şubat 2021  

Geçmişin Sesi Amida Konserleri` bu akşam yayında -

Geçmişin Sesi Amida Konserleri` bu akşam yayında Geçmişin Sesi Amida Konserleri` bu akşam yayında

DTSO'nun tarihi mekânlarda düzenlediği 'Geçmişin Sesi Amida Konserleri'nin dördüncüsü, Dêra Mor Petyun Katolik Ermeni Kilisesi'nde gerçekleştirildi. Konser, bu akşam saat 20.00’da yayınlanacak.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın (DTSO), kentin tarihi mekânlarında “Geçmişin Sesi Amida Konserleri” adıyla düzenlediği konserler dizisi devam ediyor. Dijital ortamda yayınlanan konserlerin dördüncüsü, Sur ilçesinde 16'ıncı yüzyılda inşa edilen Dêra Mor Petyun Katolik Ermeni Kilisesi'nde gerçekleştirildi.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, sanatçılar konserde, Kürtçenin Kurmanci, Dimilkî, Soranî ve Hewramî lehçeleri ile birlikte Ermenice ve Türkçe, ezgiler ve kilamlar seslendirdi.

MEY VE KEMENÇE EZGİSİ
MA Müzik sanatçıları ve konuk sanatçılardan mey ustası Ertan Tekin ve kemençe ustası Hashem Rashadat’ın da yer aldığı konser, bu akşam saat 20.00'de DTSO’nun sosyal medya hesaplarında yayınlanacak.

“Geçmişin Sesi Amida Konserleri”nin ilki, Silvan ilçesindeki Hasuni Mağaraları’nda; ikincisi, Roma döneminden kalma Çınar ilçesindeki Zerzevan Kalesi'nde; üçüncüsü ise inanç ve kültür değerleri ile bilinen antik kent Eğil'de düzenlenmişti.

Not : Mar Petyun Keldani Kilisesi Türkiye'nin güneydoğusundaki Diyarbakır'ın Sur ilçesinde bulunan Keldani Katolik Kilisesi. Diyarbakır'daki iki etkin kiliseden biri olan Mar Petyun kilisesinin cemaati yaklaşık on ailedir. Kilisenin papazı yoktur ve papaz ayda bir Süryani Kilisesi'nden gelmektedir.
Kilise Ermeni Katolik Cemaatine bağlı bir kilise değildir
.

Bu haber gazeteduvar kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (gazeteduvar) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(gazeteduvar). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+