​Papa Francesco, piskoposların yer aldığı danışma konseyine ilk kez bir kadını yetkili olarak atadı - Gündem
05 Aralık 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Տրե / Օր : Ահրանք / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

08 Şubat 2021  

​Papa Francesco, piskoposların yer aldığı danışma konseyine ilk kez bir kadını yetkili olarak atadı -

​Papa Francesco, piskoposların yer aldığı danışma konseyine ilk kez bir kadını yetkili olarak atadı ​Papa Francesco, piskoposların yer aldığı danışma konseyine ilk kez bir kadını yetkili olarak atadı

Katolik Kilisesi'nin ruhani lideri Papa Francesco, bir ilke imza atarak, piskoposlar danışma konseyinde yetkili danışman pozisyonuna bir kadın atadı. Nathalie Becquart, konseyde oy hakkına sahip atanan ilk kadın oldu.

The Guardian'da yer alan habere göre, 52 yaşındaki Nathalie Becquart, 2019'dan bu yana danışman olarak yer aldığı dinî veya idari anlaşmazlıkları çözüme kavuşturan konseyde yetkili olarak atandı.

Konseyin genel sekreteri Kardinal Mario Grech, bir kadının konseye atanmasının "Kilise'de karar verme aşaması ve muhakemede kadınların geniş rol oynaması amacının göstergesi" olduğunu söyledi.

Hristiyanlıkta dini ve idari konularda sorun çözmek için kurulan konsey, oy hakkı olan piskopos ve kardinaller ile oy hakkı olmayan danışmanlardan oluşuyor.
Bu haber t24 kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (t24) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(t24). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+