​Hollanda parlamentosu, hükümetin `Ermeni soykırımını` tanımasını talep eden önergeyi oylayacak - Gündem
31 Ocak 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Արաց / Օր : / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

10 Şubat 2021  

​Hollanda parlamentosu, hükümetin `Ermeni soykırımını` tanımasını talep eden önergeyi oylayacak -

​Hollanda parlamentosu, hükümetin `Ermeni soykırımını` tanımasını talep eden önergeyi oylayacak ​Hollanda parlamentosu, hükümetin `Ermeni soykırımını` tanımasını talep eden önergeyi oylayacak

Hollanda parlamentosu, 1915 olaylarının, hükümet tarafından “Ermeni soykırımı” olarak tanınmasını isteyen bir önergeyi perşembe günü oylayacak.

Hristiyan Birlik üyesi Joel Voordewind tarafından kaleme alınan ve 5 partinin desteğini aldığı belirtilen önergenin parlamentodan geçmesine kesin gözüyle bakılıyor.

2018 yılında parlamento, yine bu yönde bir karar almış ancak hükümet 1915 olaylarının Ermeni soykırımı olarak tanınmasını kabul etmemişti.

Ancak Hollanda’da geçici hükümetin Başbakanı Mark Rutte, bu önergenin bu şekliyle kabul edilmesinin Türkiye ve Ermenistan arasındaki uzlaşıya hizmet etmeyeceği gerekçesiyle teklife karşı olduğunu açıkladı.

Hollanda Parlamentosu’nun yine aynı şekildeki bir önergeyi 2018 yılında kabul etmesi iki ülke arasında gerginlik yaratmıştı. Dönemin Hollanda hükümeti, uluslararası hukuki ve tarihi konularla ilgili hükümetlerin hüküm vermesinin doğru olmadığı görüşünü savunarak, 1915 olaylarının “Ermeni soykırımı” olarak tanınmasını kabul etmemişti.


Bu haber euronews kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (euronews) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(euronews). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+