​Ermenistan: Ordunun istifa çağrısına `darbe girişimi` diyen Başbakan Paşinyan, halkı sokağa çağırdı - Gündem
09 Aralık 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Քաղոց / Օր : Ձոպաբեր / Ժամ : Փայլածու

Gündem :

26 Şubat 2021  

​Ermenistan: Ordunun istifa çağrısına `darbe girişimi` diyen Başbakan Paşinyan, halkı sokağa çağırdı -

​Ermenistan: Ordunun istifa çağrısına `darbe girişimi` diyen Başbakan Paşinyan, halkı sokağa çağırdı ​Ermenistan: Ordunun istifa çağrısına `darbe girişimi` diyen Başbakan Paşinyan, halkı sokağa çağırdı

Ermenistan Genelkurmay Başkanı ve üst rütbeli komutanlar, Başbakan Paşinyan’ı istifaya çağıran bir bildiri yayımladı. Ermenistan Başbakanı Paşinyan, ordunun kendisine yönelik istifa çağrısını "darbe girişimi" olarak nitelendirerek, destekçilerini sokağa çağırdı.

Ermenistan Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan ve üst düzey komutanlar, Başbakan Nikol Paşinyan’ı istifaya çağıran bir bildiri yayımladı.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan, ordu komutanlarının kendisine yönelik istifa çağrılarını "darbe girişimi" olarak nitelendirerek destekçilerini sokağa çağırdı.

Ermenistan Genelkurmay Başkanlığı'ndan daha sonra yapılan bir açıklamada "Pozisyonumuzu teyit ediyoruz. İstifa çağrısı bir baskı neticesinde yapılmamıştır." denildi.

Başbakan Paşinyan Genelkurmay Başkanı Gasparyan’ı görevden aldığını duyurdu

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan'ı görevden aldığını duyurdu. Paşinyan, Ermenistan ordusunun, kendisine yönelik istifa çağrısının ardından Facebook üzerinden gerçekleştirdiği canlı yayında konuştu.

Konuşmasında, destekçilerini sokağa çağıran Paşinyan, "Devrimi savunmamız gerekiyor. Çok zor bir durumdayız. Genelkurmay Başkanı'nı görevden alma kararı aldım. Şimdi en önemli görev, sivillerin ve halkın iktidarını korumaktır." dedi.

Ermenistan'ın Dağlık Karabağ'da yaşadığı mağlubiyete ilişkin sorumluluğu üzerine aldığını anlatan Paşinyan, "Halkın bazı üst düzey ordu yetkililerine yönelik de bazı soruları var ve bu sorulardan kaçılamaz." ifadesini kullandı.

Ardından ailesi, bakanlar ve destekçileri ile Erivan sokaklarında yürüyen Paşinyan, orduya seslendi. Konuşmasında bir kez daha yaşananları 'darbe girişimi' olarak nitelendiren Paşinyan, "Seçilmiş Başbakan olarak tüm generallere, subay ve askerlere işlerini yapmalarını ve sınırlarımızı korumalarını emrediyorum. Kimse emrimden çıkamaz. Halkımız, Ermenistan'da bir darbe olmasına asla izin vermez." ifadelerini kullandı.

Rusya: Yaşananlar Ermenistan'ın içişleri meselesidir

Kremlin Sözcüsü Peskov, Ermenistan’daki gelişmeleri endişeyle takip ettiklerini belirterek, "Ancak yaşananlar Ermenistan’ın içişleri meselesidir." dedi.

Çavuşoğlu: Ermenistan'daki darbe girişimini şiddetle kınıyoruz

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "Biz dünyanın neresinde olursa olsun darbe ya da darbe girişimlerine karşıyız" dedi.
Bu haber euronews kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (euronews) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(euronews). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+