​Ermenistan Genelkurmay Başkanlığı, Nikol Paşinyan`a istifa çağrısı yaptı - Gündem
05 Aralık 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Տրե / Օր : Ահրանք / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

26 Şubat 2021  

​Ermenistan Genelkurmay Başkanlığı, Nikol Paşinyan`a istifa çağrısı yaptı -

​Ermenistan Genelkurmay Başkanlığı, Nikol Paşinyan`a istifa çağrısı yaptı ​Ermenistan Genelkurmay Başkanlığı, Nikol Paşinyan`a istifa çağrısı yaptı

Ermenistan ordusu, Başbakan Nikol Paşinyan'ı istifaya davet etti. Ermenistan Başbakanı Paşinyan, ülkede bir darbe girişiminin olduğunu söyledi.

Ermenistan Genelkurmay Başkanı ve üst rütbeli komutanların, Başbakan Paşinyan’ı istifaya çağıran bir bildiri yayınladığını duyurdu.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan'dan da ilk açıklama geldi. Görevi bırakma niyetinde olmayan Paşinyan, halkı sokağa çağırdı.

Ermenistan ordusundan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Ermenistan Cumhuriyeti Başbakanı ve hükümeti Ermeni halkı için bu kritik durumda artık yeterli kararlar alamayacaktır. Ordu, uzun bir süre, Silahlı Kuvvetleri itibarsızlaştırmayı amaçlayan saldırılara, sabırla tahammül etti, ancak her şeyin bir sınırı var. Silahlı Kuvvetleri, halkıyla düşmana karşı savaşmak için görevini onurla yerine getirmiştir."

Paşinyan'ın, bu muhtıranın ardından Ermenistan Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan'ı görevden aldığı açıklandı. Ancak Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan bu kararı imzalamadı.

Facebook hesabından açıklama yapan Paşinyan, "Bugün Onik Gasparyan'ın görevden alınmasına ilişkin kararı imzaladım. Bu açıklamayı askeri darbe girişimi olarak görüyorum" dedi.

Paşinyan, ordunun istifa talebiyle ilgili yaptığı açıklamada "Devrimi savunmamız gerekiyor. Çok zor bir durumdayız. Genelkurmay Başkanı'nı görevden alma kararı aldım. Şimdi en önemli görev, sivillerin ve halkın iktidarını korumaktır" dedi.

Paşinyan, "Halkın bazı üst düzey ordu yetkililerine yönelik de bazı soruları var ve bu sorulardan kaçılamaz" ifadesini kullandı.

Paşinyan'ın bugün saat 16.00'da vatandaşlara toplanma çağrısında bulunduğu Cumhuriyet Meydanı'nda konuşma yapacağı öğrenildi. Paşinyan, yaptığı çağrıyla ilgili olarak güvenlik güçlerinin gerekli önlemi alacağını açıkladı.

Görevden aldığı ordu yetkililerinin, kendisi için hala "kardeş" olduğunu savunan Paşinyan, "Ben ve ailemin de Ermenistan’ı terk etmek gibi bir planı bulunmuyor" dedi.

Paşinyan ayrıca, "Ermenistan’ın içerisinde düşmanlar yok. Mevcut durum kontrol altında ve ordu tarafından yapılan açıklamaların duygusal bir tepki olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Zaman zaman elinde bulunan megafonla destekçilerine seslenerek teşekkür eden Paşinyan ve destekçilerinin yürüyüşü devam ediyor.

Öte yandan, Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, siyasi krizi sona erdirmek için acil adımlar attığını söyledi.

Armen Sarkisyan, "Herkesi - devlet organlarını, kolluk kuvvetlerini, siyasi güçleri, tüm vatandaşları - itidal ve sağduyu göstermeye çağırıyorum. Her türlü düşünülmeden edilmiş söz veya eylem, gerilimi artırıyor ve krizi derinleştiriyor" dedi. Sarkisyan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Devlet başkanlığının dengeleyici bir organ olarak rolünü yeniden teyit ederek, gerginlikleri yatıştırmak ve durumu barışçıl bir şekilde çözmenin yollarını bulmak için acil önlemler alıyorum."Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+