​Ermenistan Başbakanı Paşinyan`dan erken seçim açıklaması - Gündem
09 Aralık 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Քաղոց / Օր : Ձոպաբեր / Ժամ : Փայլածու

Gündem :

02 Mart 2021  

​Ermenistan Başbakanı Paşinyan`dan erken seçim açıklaması -

​Ermenistan Başbakanı Paşinyan`dan erken seçim açıklaması ​Ermenistan Başbakanı Paşinyan`dan erken seçim açıklaması

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ordunun kendisine karşı bildiri yayınlamasından sonra ikinci kez taraftarları ile buluştu. Cumhuriyet Meydanı'nda konuşan Paşinyan ordunun darbe girişimi ile ilgili olarak üçüncü cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ı suçladı.

Başkent Yerevan'da Cumhuriyet Meydanı'nda taraftarlarının düzenlediği mitingde konuşan Paşinyan, "Doğrudan söylemek isterim ki, Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklaması eski hükümetlerin, özellikle de Serj Sarkisyan'ın nüfuzunun bir sonucu. Genelkurmay başkanı, bu açıklamasıyla yasayı ihlal etti ve istifa etmesi gerekiyor. Bu kaçınılmaz. Ancak bu, gelecekte ordu kademelerinde bir kan davası olacağı anlamına gelmez. Sarkisyan ve eski hükümetler, orduyu meşru hükümetlere karşı harekete geçirmeye çalışıyor" dedi.

Paşinyan, parlamenter sistemden yarı cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş konusunda ekim ayında bir referandum yapmayı planladıklarını duyurdu ve şu ifadeleri kullandı:

"Ekim ayında parlamenter sistemden yarı cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş yapılmasını öngören yeni anayasanın veya düzenlemelerin kabul edilmesine yönelik bir referandum yapmayı planlıyoruz. Yeni hükümet sistemi, ülkemizde istikrarı garanti altına alacak ve gelecekte iç siyasi krizlerin çıkmasının önüne geçecek"

Erken seçimler için sandığa gitmeye hazır olduklarını da söyleyen Paşinyan, "Eğer parlamentodaki güçler, aralık ayında yaptığımız teklifi kabul ederse erken parlamento seçimleri düzenlemeye hazırız. Size ikinci bir fırsat veriyorum. Seçime gidelim ve halkın kimin istifasını istediğini görelim" diye konuştu.

Paşinyan, Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan'ın Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan'ın görevden alınmasına ilişkin kararnameyi imzalayacağını umduğunu da söyledi.

"Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Gasparyan meselesiyle ilgili kararını vermeli. Deneyimli bir devlet adamı olan Armen Sarkisyan'ın halkın, devletin çıkarlarını, ülkenin istikrarını esas alan bir karar alacağını umuyorum" diye konuşan Paşinyan, Sarkisyan'ın sağlık sorunları olduğunu ve kendisini bugün ziyaret ettiğini belirterek Cumhurbaşkanı'na acil şifalar diledi.

Hükümet yanlılarının mitingi bir saat sürerken Paşinyan, mitingin ardından korumalar ve polis eşliğinde Yerevan sokaklarında düzenlenen destek yürüyüşüne dahil oldu. Cumhuriyet Meydanı'ndaki mitinge en az 10 bin kişinin katıldığı belirtiliyor.

Muhalefet ise Bagramyan Caddesi'nin trafiğe kapatmış durumda. Muhalifler ancak Paşinyan görevi bırakırsa caddeyi açacaklarını söylüyor.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+