Papa Francis Irak`ta - Gündem
06 Aralık 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Տրե / Օր : Մադեղ / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

06 Mart 2021  

Papa Francis Irak`ta -

Papa Francis Irak`ta ​Papa Francis Irak`ta

Katolik dünyasının ruhani önderi Papa Francis. tarihi bir ziyaret için Irak'ta.

Papa Francis, Irak'taki üç günlük resmi ziyaretine başladı.

Papa Francis'ten önceki Hristiyan liderler 2. Jean Paul ve 16. Benedikt de Hristiyan topluluğun kadim bölgelerinden Irak'ı ziyaret etmek istemiş, ancak savaş ve çatışma ortamı nedeniyle bunu gerçekleştirememişti.

Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih, ülkenin yıllarca süren çatışmalardan sonra iyileşmesine yardımcı olacağını umarak, Temmuz 2019'da Papa Francis'i resmi ziyarete davet etmişti.

Papa Francis'in ziyaretinin ilk amacı bölgede yaşayan azınlık Hristiyanlara yalnız olmadıkları mesajını iletmek ve diğer din liderleri ile buluşarak barış ortamı sağlamak.

6 Mart'ta Necef'te Irak'taki Şiilerin lider Ayetullah Ali el Sistani ile görüşecek olan Papa Francis, Ezidi toplumu ile de bir araya gelecek.

Papa Francis, Irak'ta son gününde Erbil'de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile görüşecek ve ziyaretini Musul ve Hristiyan nüfusun en yoğun olduğu Karakuş kentine giderek tamamlayacak.

Geniş güvenlik önlemleri

Papa’nın ziyareti öncesi Bağdat caddeleri temizlendi ve kentin her tarafına güvenlik güçleri yerleştirildi. Vatikan ve Irak bayraklarının yan yana asıldığı kentin bir çok bölgesine Papa posterleri asıldı ve kardeşlik sloganları yazıldı.

Irak Keldani Kilisesi Başkan Yardımcısı Mar Bassilius Yeldo, ziyaretin her açıdan çok önemli olduğunu ve Papa’nın koronavirüs salgını sonrası ilk ziyareti olduğunu söyledi.

Papa’nın ziyaretinin önemli bir bölümü Irak Şiilerinin kutsal bir şehri olan Necef’i kapsayacak. Papa Necef’te dini lider Ali Sistani tarafından karşılayacak. Necef dini liderleri, Papa ve Ali Sistani arasında geçecek olan görüşmenin bölge barışı ve huzuru için çok önemli olduğunu aktardı.

Necef alimlerinden Muhammed Bahır, Papa’nın bu ziyaretinin Irak’ın tarihi bir döneminde gerçekleştirildiği için büyük bir öneminin olduğunu söyledi.

Muhammed Bahır, “Bu barışı ve huzuru tesis etmeye ve güçlendirmeye çalıştığımız zamanda böyle bir ziyaretin yapılacak olmasını önemle karşılıyoruz. Ziyaretin bölge ve dünya üzerinde bir etkisi olacak” dedi.

Irak Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil Papa ziyaretinin bir başka önemli durağı olacak. Papa Erbil’de Kürdistan Bölgesi Başkanı ve Başbakanı ile görüşecek. Ayrıca dini bir mahalle olan Ankawa ziyaretinden sonra Franso Hariri Stadyumunda toplanacak olan halka seslenecek.

Erbil’de de güvenlik ve sağlık tedbirleri tamamlanmış durumda.

Papa ziyaretinin hazırlık komitesinin başında olan Papaz Denhe Ebdulehed, hazırlıkların çok üst düzeyde olduğunu ve tüm resmi kurumların birlikte çalıştığını aktardı.


Papa ziyareti kapsamında iki önemli tarihi yeri de ziyaret edecek. Bunlardan biri olan Musul’un Karakuş ilçesinin tarihi M.Ö 6. yüzyıla dayanıyor. Asur Kralı tarafından kurulan şehir M.S 4. Yüzyılda Hristiyanlığın önemli bir merkeziydi. Papa Karakuş'ta toplu bir ayine de katılacak.

Papa’nın ziyaret edeceği bir diğer önemli merkez de Ur antik şehri olacak. Ur şehrinin tarihi İsa peygamberin doğumundan 3500 yıl öncesine dayanıyor. Tarihi kaynaklar Sümer şehri olan Ur’un İbrahim peygamberin doğduğu yer olduğunu aktarıyorlar. Papa bu önemli yerde dinler arası kardeşlik çağrısı yapacak.

Ülkede Saddam Hüseyin döneminde yaklaşık 1,5 milyon Hristiyan vardı, ancak savaştan sonra uzun yıllar süren çatışma ortamında Hristiyanların hedef haline gelmesiyle bu sayının 1 milyonun altına indiği tahmin ediliyor.
Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+