Avrupa Birliği, Surb Ghazançetsots Ermeni Katedrali’nin Azerbaycan tarafından bombalanmasını kınadı - Gündem
24 Eylül 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հոռի / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Մթացեալ

Gündem :

09 Mart 2021  

Avrupa Birliği, Surb Ghazançetsots Ermeni Katedrali’nin Azerbaycan tarafından bombalanmasını kınadı -

Avrupa Birliği, Surb Ghazançetsots Ermeni Katedrali’nin Azerbaycan tarafından bombalanmasını kınadı Avrupa Birliği, Surb Ghazançetsots Ermeni Katedrali’nin Azerbaycan tarafından bombalanmasını kınadı

Avrupa Parlamentosu milletvekili Lucas Furlas’ın, Avrupa Komisyonu’na sunduğu acil soru önergesini cevaplayan AK Yüksek Temsilcisi ve Başkan Yardımcısı Josep Borrell, Azerbaycan tarafından Şuşi’deki Surb Ghazançetsots Katedrali’nin bombalandığını Avrupa Komisyonu adına kınadı.

Avrupa Ermeni Davası Konseyi’nin haberine göre Avrupa Komisyonu, Artsakh’taki (Dağlık Karabağ) tarihi ve kültürel varlıkların yok edilmesini sert bir şekilde kınayarak, kültürel ve dini mirasın korunması ve restore edilmesi gerektiğini vurguladı.

BM Güvenlik Konseyi’nin 2347 (2017) kararına atıfta bulunan Yüksek Temsilcisi, din, eğitim ve kültürel merkezlerin hedef alınmasının savaş suçu teşkil ettiğini hatırlattı.

Avrupa Konseyi, Artsakh’ın, bugün Azerbaycan’ın kontrolü altında bulunan bölgelere UNESCO tarafından misyon gönderme inisiyatifine de büyük önem verdiğini duyurdu. Bu misyon, Ermeni kültür mirasının belgelendirilmesi ve Ermeni kültür alanlarının korunmasını ve onarılmasını hedefliyor.

Hatırlanacağı üzere Azerbaycan silahlı kuvvetleri, uluslararası savaş kurallarını ihlal ederek, 8 Ekim 2020 tarihinde Şuşi’deki Surb Amenaprkiç Ghazançetsots Katedralini hedef alarak defalrca bombalamıştı.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+