​Balyan Ailesinin Arşivi Kitap Oldu - Gündem
23 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Ծմակ / Ժամ : Բաւական

Gündem :

16 Mart 2021  

​Balyan Ailesinin Arşivi Kitap Oldu -

​Balyan Ailesinin Arşivi Kitap Oldu ​Balyan Ailesinin Arşivi Kitap Oldu

Osmanlı mimari tarihinin en önemli ailelerinden Balyanlar hakkında bugüne dek yazılmış en ayrıntılı kitaplardan biri yakında çıkıyor. Yüksek mimar Büke Uras’ın yazdığı “Balyanlar, Osmanlı Mimarlığı ve Balyan Arşivi” üç senelik bir çalışmanın ardından Korpus Kültür Sanat Yayıncılık tarafından yayına hazırlandı.

Osmanlı mimari tarihindeki en önemli ailelerden olan Balyanlar hakkında ayrıntılı bir çalışma hazırlandı. Yüksek Mimar Büke Uras’ın üç senelik çalışması sonucunda tamamlanan 352 sayfalık “Balyanlar, Osmanlı Mimarlığı ve Balyan Arşivi” başlıklı kitap Türkçe ve İngilizce olarak iki ayrı edisyon halinde mart ayı sonunda satışa sunulacak. Kitap Korpus Yayınları etiketiyle okurla buluşacak.

Kitap, yaklaşık bir yüzyıl boyunca özel bir koleksiyonda muhafaza edilip yakın zamanda araştırmaya açılan Balyan Arşivi’ni ilk kez detaylı şekilde tanımlama fikrinden yola çıktı. Arşivde yer alan ve üzerinde hiçbir başlık taşımayan çizimler teker teker araştırılarak saptandı.

Osmanlı Mimarlık Tarihine Kazandırıldı
Uras kitapla ilgili olarak, “Osmanlı mimarisi, genel olarak tamamlanmış, bitirilmiş mimari eserler üzerinden çalışılır. Çünkü projeler, çizimler çoğunlukla kayıptır. Balyan Arşivi’nin ortaya çıkmasının yarattığı fırsatla yeni bir metodoloji geliştirerek, proje aşamasına odaklandım. Örneğin Çırağan Sarayı nihai projesinden önce sunulan öneriler, Beylerbeyi Sarayı ön projeleri, Osmanlı tarihinin ulaşabildiğimiz ilk müze projesi olan Aya İrini teşhir planı ve hepsinden önemlisi Sarkis ve Hagop Balyan’ın az bilinen başyapıtı; yüzyıllar sonra dört minareli olarak inşası emredilen tek Selâtin cami olan Aziziye Camisi projesi teşhis edilerek Osmanlı mimarlık tarihine kazandırıldı” açıklamasında bulundu.

İstanbul’un Saraylarında İmzası Olan, Önemli Bir Mimar Aile
Kuşaklar boyunca Osmanlı sultanları için mimari eserler tasarlamış ve inşa etmiş olan Balyanlar, Osmanlı mimarlığının yerel dilini temel alıp yorumlayarak Saray’ın mimari zevk ve tercihlerini biçimlendiren ve bu sayede imparatorluk başkenti olan İstanbul’un son yüzyılına damgasını vuran önemli bir mimar aile olarak biliniyor.Dolmabahçe Sarayı158 Nadir Fotoğraf

Dolmabahçe Sarayı gibi pek çok önemli yapıyı tasarlayan ve inşa eden Balyan ailesi hakkındaki kitap Haycar Derneği tarafından da destekleniyor. Özel kağıda 600 adet Türkçe, 600 adet İngilizce olarak basılarak satışa sunulacak olan kitap, Balyan ailesine ait portre fotoğrafları, uluslararası arşivlerden belgeler, mühürler ve birbirinden değerli planlar, kesitler ve cephe görünüşleri ile 158 nadir fotoğraf içeriyor. 26 x 31 cm ölçülerinde sert kapaklı olarak hazırlanan kitap, önemli büyük boy resimlerin detaylı görülebilmesi amacıyla ikili, üçlü ve dörtlü kulaklı sayfalar halinde okuyucuyla buluşturulacak.Bu haber artdogistanbul kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (artdogistanbul) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(artdogistanbul). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+