​Paşinyan duyurdu! Ermenistan erken seçime gidiyor - Gündem
30 Ocak 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Արաց / Օր : Գիշերավար / Ժամ : Հուրփեայլեալ

Gündem :

19 Mart 2021  

​Paşinyan duyurdu! Ermenistan erken seçime gidiyor -

​Paşinyan duyurdu! Ermenistan erken seçime gidiyor ​Paşinyan duyurdu! Ermenistan erken seçime gidiyor

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, 20 Haziran'da erken parlamento seçimlerine gidileceğini açıkladı.

Ermenistan Parlamentosu’nun ikinici büyük gücü olan ‘Müreffeh Ermenistan’ Partisinin lideri Gagik Tsarukyan ile baş başa görüştükten sonra Paşinyan erken seçimler paylaşımı Facebook sayfasından yayınladı.

Görüşmede, ülkedeki mevcut siyasi durumdan çıkış için en iyi yolun erken seçim olduğunun dile getirildiğini aktaran Paşinyan, "Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, Benim Adımım Partisi ve Aydınlanmış Ermenistan Partisi ile yaptığımız istişareleri de göz önünde bulundurduğumuzda, Ermenistan'da erken parlamento seçimine 20 Haziran'da gidilecek." ifadesini kullandı.

Ermenistan'da ordunun Başbakan Nikol Paşinyan'a istifa etmesi için muhtıra vermesiyle başlayan siyasi kriz sürerken, muhalefet, Paşinyan'ın görevden ayrılması şartı ile erken seçime gidilmesini istemişti.

Ordunun hamlesini "darbe girişimi" şeklinde nitelendiren Paşinyan, Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan'ı görevden almış, Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan ise Paşinyan'ın Gasparyan'ı görevden alma kararını 2 kez reddetmişti. Başbakan Paşinyan yeni Genelkurmay Başkanı olarak Artak Davtyan'ı atarken, Cumhurbaşkanlığı Ofisi tarafından yapılan açıklamada, Sarkisyan'ın önüne gelen yeni atama kararını geri çevirdiği duyurulmuştu.

9 Aralık 2018’deki Meclis seçimlerini Başbakan Nikol Paşinyan’ın liderliğini yaptığı Benim Adımım İttifakı (BAP) geçerli oyların yüzde 70,43’ünü alarak kazandı.Bu ittifak, Mecliste 88 milletvekiliyle temsil ediliyor.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+