Human Rights Watch: Azerbaycan’da tutuklu olan Ermeni esirler işkencelere maruz kaldı - Gündem
29 Mart 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Արեգ / Օր : Վարագ / Ժամ : Այգ

Gündem :

20 Mart 2021  

Human Rights Watch: Azerbaycan’da tutuklu olan Ermeni esirler işkencelere maruz kaldı -

Human Rights Watch: Azerbaycan’da tutuklu olan Ermeni esirler işkencelere maruz kaldı Human Rights Watch: Azerbaycan’da tutuklu olan Ermeni esirler işkencelere maruz kaldı

ABD merkezli bir sivil toplum kuruluşu olan Human Rights Watch (İnsan Hakları İzleme Örgütü) Azerbaycan’da tutulan Ermeni esirleri hakkında bilgi içere yeni bir rapor yayınladı.

Raporda yer alan ifadelere göre 2020 yılında Karabağ savaşının ardından Ermeni sivil ve asker esirleri Azerbaycan tarafından vicdansız, aşağılayıcı davranışa, işkencelere maruz kalıyorlar.

Human Rights Watch Azerbaycan Hükümeti’nin böyle olayları detaylı bir şekilde incelemesi ve suçluları mutlaka cezalandırması gerektiğini vurguladı.

Ayrıca örgütün açıklamasına göre Azerbaycan derhal bütün esirlerini serbest bırakmalı, Ermenistan’a iade etmeli ve onların kişisel bilgileri hakkında, kaldıkları yerleriyle ilgili açıklamalarda bulunmalı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nun Avrupa ve Orta Asya Müdürü Hugh Williamson yaptığı yorumda şu ifadelere yer verdi:

“İşkenceler ve tutuklanan Ermeni askerlerinin maruz kaldıkları eziyetler iğrençtir ve bunlar bir savaş suçudur. Bazı Ermeni askerler Azerbaycan’da görüldükten sonra onlarla ilgili herhangi bir bilgiye ulaşılmamış ve bu da endişe verici bir durumdur.”
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+