​Hrant Dink davasında mahkemeden Ogün Samast Yasin Hayal Erhan Tuncel ve Tuncay Uzundal hakkında fla - Gündem
21 Mart 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Արեգ / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Առագոտ

Gündem :

27 Mart 2021  

​Hrant Dink davasında mahkemeden Ogün Samast Yasin Hayal Erhan Tuncel ve Tuncay Uzundal hakkında fla -

​Hrant Dink davasında mahkemeden Ogün Samast Yasin Hayal Erhan Tuncel ve Tuncay Uzundal hakkında fla ​Hrant Dink davasında mahkemeden Ogün Samast Yasin Hayal Erhan Tuncel ve Tuncay Uzundal hakkında flaş hamle

Hrant Dink davasında, Ogün Samast, Yasin Hayal, Erhan Tuncel ve Tuncay Uzundal hakkında flaş bir karar verildi. Mahkeme, cinayetin FETÖ/PDY'nin amaçları doğrultusunda işlendiği kanaatiyle, Ogün Samast, Erhan Tuncel, Yasin Hayal ve Tuncay Uzundal hakkında "FETÖ üyeliği" suçundan, savcılığa suç duyurusunda bulunulacağını açıkladı.

Hrant Dink davasında beklenen karar bugün açıklandı.. Mahkeme Başkanı Akın Gürlek, kararları almadan önce vicdani kanaat getirdiklerinin altını çizdi. Ali Fuat Yılmazer, Ramazan Akyürek gibi Dink suikastında kritik görevlere sahip isimlere ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi. Fox Haber Müdürü Ercan Gün de 10 yıl hapis cezasına çarpıtırıldı.

Mahkeme Başkanı son olarak Hrant Dink'i öldüren Ogün Samast'ın da aralarında bulunduğu Yasin Hayal, Erhan Tuncel ve Tuncay Uzundal hakkında suç duyurusunda bulunulması kararı alındığını duyurdu.

OGÜN SAMAST, YASİN HAYAL, ERHAN TUNCEL VE TUNCAY UZUNDAL'A SUÇ DUYURUSU

Mahkeme, cinayetin FETÖ/PDY'nin amaçları doğrultusunda işlendiği kanaatiyle, Ogün Samast, Erhan Tuncel, Yasin Hayal ve Tuncay Uzundal hakkında "FETÖ üyeliği" suçundan, savcılığa suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

DİNK SUİKASTINDA SANIKLARA VERİLEN CEZALAR

Eski Mülkiye Başmüfettişi Şükrü Yıldız, "FETÖ'ye yardımdan" 3 yıl 9 ay

Osman Gülbel "kasten öldürmeye iştirakten" 16 yıl 8 ay

Yavuz Karakaya, "Anayasal düzeni ihlal etme" suçundan müebbet

Yavuz Karakaya hakkında ayrıca "Kasten öldürmeye yardım suçundan da 12,5 yıl

Dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Ali Öz "kasten öldürme" suçundan 25 yıl

Ercan Gün'e "FETÖ üyeliğinden" 10 yıl hapis cezası verildi.

Hasan Durmuşoğlu, "Adam öldürmeye iştirak" suçundan 12,5 yıl ceza alırken, Bekir Yokuş, "Başkasını aracı olarak kullanarak adam öldürmeye iştirak" suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

"Tasarlayarak kasten öldürme" suçundan Ali Fuat Yılmazer ve Ramazan Akyürek ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Yılmazer, resmi belgeyi yok etmek suçundan ise 4 yıl 6 ay hapse çarptırılırken, Akyürek, resmi belgeyi yok etmek suçundan ise 5 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası aldı.

Gazi Günay, "Kasten öldürmeden" 25 yıl, "Resmî belgede sahtecilik" suçundan 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Günay, hükmün açıklanmasının ardından duruşma salonunda tutuklanarak cezaevine götürüldü.

Eski jandarma istihbaratçılar Okan şimşek ve Veysal Şahin'e adam öldürmeden 25 yıl, resmi belgede ihmalden 3'er yıl 4'er ay hapis cezası verildi.

Tutuklu sanıklardan eski asker Muharrem Demirkale, başkasını araç olarak kullanarak adam öldürme ve anayasayı ihlalden iki kez müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

DİNK CİNAYETİ NASIL OLDU?

19 Ocak 2007 yılında Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, gazetenin Halaskargazi Caddesi'ndeki binası önünde Ogün Samast tarafından başından vurularak öldürüldü.
Bu haber sabah kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (sabah) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(sabah). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+