​Türkiye’nin pozisyonunda değişiklik yok - Gündem
02 Şubat 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Արաց / Օր : Հրանդ / Ժամ : Խաւարակ

Gündem :

31 Mart 2021  

​Türkiye’nin pozisyonunda değişiklik yok -

​Türkiye’nin pozisyonunda değişiklik yok ​Türkiye’nin pozisyonunda değişiklik yok

Türkiye’nin pozisyonunu değiştireceğine dair bir sinyal yok

Doğu Bilimleri Enstitüsü’nün bilim direktörü Ruben Safrastyan “Türkiye’nin Ermenistan’a karşı düşmanca tavrını değiştirmek istediğine dair bir işaret yok”,- diyerek, Türkiye’nin Ermenistan’ı bir düşman ülke olarak görmeye devam ettiğini vurguladı.

“Açıklamalar, bu ülkenin Ermenistan’a yönelik baskı ve düşmanlık politikasından vazgeçmeyeceğini, aksine Ermenistan’dan taviz beklediğini gösteriyor”,- diyen Safrastyan, bunların üç somut taviz olduğunu vurgulamaktadır,

Soykırımı tanıma, kınama tazminat politikasından vazgeçmek,
Artsakh’ın güvenliğinin garantörü olmaktan feragat etmek,
1921 Kars Antlaşması’nı tanımak,

Safrastyan’a göre, bu üç ön koşula “Sünik sorunu” da eklenmiş olup, Azerbaycan Meclisinde “Sünik’i Azerbaycan ile birleştirme” çağrılarının yapılması tesadüf değildir.

“Savaştan sonra, Ermenistan sınırları boyunca saldırı silahları kullanarak askeri tatbikatlar yapmak, Azerbaycan’ın savaş esirlerine yönelik insanlık dışı yaklaşımı, Ermenistan üzerine baskı yapmak amacı taşımaktadır” diyen Safrastyan, Türkiye’nin pozisyonunu yumuşattığına dair hiçbir işaret olmadığını, aksine, daha fazla taviz elde etmek amacıyla baskıyı arttırdığını vurguladı.

Ruben Safrastyan, Türkiye-Azerbaycan ile savaştan sonra, Türkiye ile söylemin yumuşatılmaması, daha sert olması gerektiğini söylemektedir.

Bu haber armradio kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (armradio) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(armradio). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+