Mardin Derik`te yaşayan tek Ermeni`yi Paskalya Bayramı`nda komşuları yalnız bırakmadı - Gündem
26 Mart 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Արեգ / Օր : Նպատ / Ժամ : Լուսակն

Gündem :

05 Nisan 2021  

Mardin Derik`te yaşayan tek Ermeni`yi Paskalya Bayramı`nda komşuları yalnız bırakmadı -

Mardin Derik`te yaşayan tek Ermeni`yi Paskalya Bayramı`nda komşuları yalnız bırakmadı Mardin Derik`te yaşayan tek Ermeni`yi Paskalya Bayramı`nda komşuları yalnız bırakmadı

Mardin'in Derik ilçesinde yaşayan tek Ermeni olan Zekeriya Sabuncu'yu, Müslüman komşuları Paskalya Bayramı'nda yalnız bırakmayarak birlikte kutlama yaptı. Mardin'in Derik ilçesinde doğan Ermeni asıllı 64 yaşındaki Zekeriya Sabuncu, yaklaşık 40 yıl önce İstanbul'a göç etti.

8 yıl önce Zekeriya Sabuncu, mesleği olan sabun üretimini sürdürmek ve atıl durumda olan tarlalarını işlemek için, ailesini İstanbul'da bırakıp, memleketi Mardin'in Derik ilçesine geri döndü.

TEK BAŞINA KUTLUYOR

Sabuncu, memleketine döndüğünden beri, her yıl Paskalya Bayramı'nı tek başına kutluyor. Sabuncu, ilçedeki tek Ermeni olduğu için, 371 yıllık tarihi Surp Kevork Ermeni Kilisesi'ne gider, çanı kendisi çalar, mum yakar ve dua ederek, Paskalya Bayramı'nı kutlardı.

MÜSLÜMAN KOMŞULARI DA EŞLİK ETTİ

Bu yıl da Sabuncu'nun Paskalya Bayramı'nı tek başına kutlayacağını duyan Müslüman komşuları kiliseye gelerek, Sabuncu'yu yalnız bırakmadı.

Ermeni Zekeriya Sabuncu, bayram vesilesiyle kendisini yalnız bırakmayan Müslüman komşularına haşlanmış yumurta, şeker ve tatlı ekmek ikramında bulundu

"DUYARLILIKLARI BENİ MUTLU ETTİ"

Bayram nedeniyle duygularını dile getiren Zekeriya Sabuncu, "Derik Ermenilerindenim. Pandemi döneminde İstanbul’a bayram ziyaretine gidemedim. Bu sene 50 günlük Paskalya orucundan sonra, kiliseye geldim. Geçen yıl yalnız başıma kutlamıştım. Bu sene, hemşehrilerim beni yalnız bırakmadı. Duyarlılıkları beni mutlu etti. Kilisede bana katıldılar, eşlik ettiler. Birlikte dua ettik. Beni yalnız bırakmayan hemşehrilerime teşekkür ederim. Allah nice sağlıklı, mutlu bayramlar nasip etsin." dedi.

"DİN AYRIMININ OLMADIĞI BİR YERDE YAŞIYORUZ"

Zekeriya Sabuncu'yu böyle bir günde yalnız bırakmayan mahalleli Naime Kızılay ise, "Tüm Hıristiyan aleminin Paskalya Bayramı'nı kutluyorum. Derik’te tek Hıristiyan olan Zekeriya Bey'in bayramını kutlamak için buradayız. Aile olarak, onu yalnız bırakmak istemedik. Din ayrımının olmadığı bir yerde yaşıyoruz. Biz de bu desteğimizi göstermek istedik” diye konuştu.

"BİRLİKTE DUA ETTİK"

Başka bir mahalle sakini olan Abdurrahman Kızılay da, şunlar söyledi: "Bugün Paskalya Bayramı. Ermeni dostlarımız için kutsal bir gün. Derik’te tek Ermeni olan Zekeriya arkadaşımızın bu mübarek gününde, kendisini yalnız bırakmamak için, ailece kiliseye ziyaretine geldik. Birlikte dua ettik."

Bu haber yenicag kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (yenicag) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(yenicag). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+