​Karabağ yönetiminden 29 yıl önce Karabağ’ın Marağa köyünde Azerbaycanlı askerlerin yaptığı sivil ka - Gündem
02 Şubat 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Արաց / Օր : Հրանդ / Ժամ : Արփող

Gündem :

13 Nisan 2021  

​Karabağ yönetiminden 29 yıl önce Karabağ’ın Marağa köyünde Azerbaycanlı askerlerin yaptığı sivil ka -

​Karabağ yönetiminden 29 yıl önce Karabağ’ın Marağa köyünde Azerbaycanlı askerlerin yaptığı sivil ka ​Karabağ yönetiminden 29 yıl önce Karabağ’ın Marağa köyünde Azerbaycanlı askerlerin yaptığı sivil katliamlarına dair açıklama

Artsakh Cumhuriyeti (Dağlık Karabağ) Dışişleri Bakanlığı 29 yıl önce Azerbaycan askerleri tarafından Karabağ'ın Marağa köyünde yaşayan Ermeni sivillerine uygulanan katliamının 29’uncu yıldönümü vesilesiyle açıklama yaptı.

Açıklamada Marağa'daki olaylarının, Azerbaycan'ın Ermenilere karşı daha önce de uyguladığı düzenli ve sistematik zulmünün ve soykırım eylemlerinin mantıksal bir devamının olduğunu söylendi.

İnsanlığa karşı suçlarının zaman aşımı olmadığını ve suçluların cezalandırılacağının gerektiğini kaydedilen açıklamada “

Marağa'yı işgal eden Azeri birlikleri, kadınlar, çocuklar ve yaşlılar da dahil olmak üzere yerel sivil nüfusu acımasızca öldürdü ve işkence yaptı. Azerbaycan askerleri 45 kişinin başını kesmiş, bazıları yakılmış, 100'den fazla kadın ve çocuk esir alınmıştır. Söz konusu insanlık dışı suçun faillerine yüksek devlet ödülleri verildi ve komutanlarına Azerbaycan Ulusal Kahramanı unvanı verildi, bu da Azerbaycan'da Ermeni karşıtı soykırım politikasının en yüksek devlet düzeyinde teşvik edildiğini kanıtlıyor.

Hatıralancağı üzere Azerbaycan tarafından Karabağ Ermenilerine yönelik soykırım politikasının bir ifadesi olarak 10 Nisan 1992 tarihinde Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri Karabağ'daki Martakert bölgesinin Marağa köyünde Ermeni katliamları gerçekleştirdiler.

Sabah saatlerinde köyü bombaladıktan sonra Azerbaycan ordusu köye girip orada kalan tüm sakinleri vahşi bir şekilde öldürdü ve bununla yetinmeden cesetleri de parçaladı.

Verilere göre Marağa’da 57 kişi öldürüldü, 9’u çocuk ve 29’u kadın olmak üzere 100’tan fazla kişi esir alındı.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+