​AKPM: Azerbaycan, AİHM ile işbirliği çeçevesinde Ermeni esirleri hemen iade etmelidir - Gündem
31 Mart 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Արեգ / Օր : / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

13 Nisan 2021  

​AKPM: Azerbaycan, AİHM ile işbirliği çeçevesinde Ermeni esirleri hemen iade etmelidir -

​AKPM: Azerbaycan, AİHM ile işbirliği çeçevesinde Ermeni esirleri hemen iade etmelidir ​AKPM: Azerbaycan, AİHM ile işbirliği çeçevesinde Ermeni esirleri hemen iade etmelidir

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Göç Komisyonu Başkanı Pierre Alain Fridez, yayınladığı bir açıklamada Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki savaştan sonra esir düşen veya izsiz kaybolan kişilerin akıbetinden dolayı derin endişe duyduğunu açıkladı.

Fridez, “Ermenistan ile Azerbaycan arasında yaşanan son çatışmadan sonra tahminen esir düşen veya izsiz kaybolan kişilerin akıbetinden derin endişe duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan’ın, esirler hakkında bilgi sunmak için mahkeme tarafından belirtilen süreleri ihlal ettiğine ve çok sınırlı bilgi sunduğuna dair İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi’nin 16 Mart 2021 tarihli basın açıklamasının çerçevesinde durumun daha da endişe verici olduğu vurgulandı.

“O zamandan beri esir sayısının azalmış olma ihtimaline rağmen bu sayı yine de çok büyük olmaya devam ediyor. Azerbaycan, Mahkeme ile işbirliği yaparak ve üçlü açıklamanın 8. maddesine uyarak bu listede kalan kişilerin bulunduğu yer ve akıbeti hakkında bilgi sunmalı ve acilen iade etmelidir” diyen Fridez, Göç Komitesi’nin, bu uzun süren trajik çatışmanın sonuçlarının giderilmesinde her iki ülkeyle işbirliği yapmaya ve yardım etmeye hazır oolduğunu da vurguladı.





Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+