​Ukrayna İçişleri Bakanı: Ermeni Soykırımı tanınmalı - Gündem
31 Mart 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Արեգ / Օր : / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

26 Nisan 2021  

​Ukrayna İçişleri Bakanı: Ermeni Soykırımı tanınmalı -

​Ukrayna İçişleri Bakanı: Ermeni Soykırımı tanınmalı ​Ukrayna İçişleri Bakanı: Ermeni Soykırımı tanınmalı

Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, 1915 Ermeni Soykırımının devlet seviyesinde soykırım olarak ilan edilmesi gerektiğini ifade etti.

Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, "Ermeni Soykırımı, tek bir halkın trajedisi değil. Bu, tüm insanlık için korkunç ve maalesef incelenmemiş bir ders, çünkü halâ hiçbir ülke ve hiçbir halk trajedinin tekrarlanmasına karşı güvende değil. Tam da bu yüzden Ermeni Soykırımı devlet seviyesinde tanımak bu kadar önemli. Suçu kınamak, ihtilaf ve anlaşmazlık ne olursa olsun bu tür şekilde ‘çözümünün’ kabul edilemez olduğunu ilan etmek, siyasi taahhütler üstlenmek" ifadelerini kullandı.

Soykırımın Batı'da tanındığını ve onlarca ülke tarafından kınandığını belirten Ukraynalı bakan, Ermenilerin Ukrayna'nın modern tarihindeki rolüne de dikkat çekerek, 2014'te darbeyle neticelenen Maydan olaylarında ilk ölenlerden birinin Ermeni Sergey Nigoyan olduğunu ve Ermenilerin Ukrayna ordusu saflarında Donbass'ta savaştığını kaydetti.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+