​Lavrov: Ermenistan`a 1 milyon doz Sputnik V aşısı sevkiyatı olasılığı üzerinde çalışılıyor - Gündem
28 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Սիմ / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

06 Mayıs 2021  

​Lavrov: Ermenistan`a 1 milyon doz Sputnik V aşısı sevkiyatı olasılığı üzerinde çalışılıyor -

​Lavrov: Ermenistan`a 1 milyon doz Sputnik V aşısı sevkiyatı olasılığı üzerinde çalışılıyor ​Lavrov: Ermenistan`a 1 milyon doz Sputnik V aşısı sevkiyatı olasılığı üzerinde çalışılıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ermenistan’a 1 milyon doz Sputnik V aşısı sevkiyatı olasılığı üzerinde çalıştığını, gelecek aylarda aşının yeni sevkiyatlarının planlandığını söyledi.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ara Ayvazyan’la görüşmesinde konuşan Lavrov, “Koronavirüs pandemisinin başlangıcından beri sıkı bir işbirliği içerisindeyiz, Rusya Ermenistan’a virüsün yayılmasını önlemek için yardım sunuyor. Sputnik V aşısının bir partisi karşılıksız olarak gönderildi. Geçen ay 15 bin dozluk bir başka sevkiyat da yapıldı” ifadelerini kullandı.

Lavrov açıklamalarına “Yakın zamanda ek sevkiyatlar planlanıyor, Ermeni dostlarımızın 1 milyon doz aşı sevkiyatına yönelik talebi üzerinde çalışılıyor” sözleriyle devam etti.

‘Dağlık Karabağ’da sahadaki durum normalleşti’

Bununla birlikte Lavrov, “Dağlık Karabağ’daki istikrar sürecinde olumlu eğilimler görüyoruz. Sahadaki durum kayda değer ölçüde normalleşti. Rus barış güçleri güvenliğin garantörü görevi görüyor. Ayrıca savaş tutsaklarının takası sürecinin tamamlanması konusuna da sürekli dikkat veriyorlar” dedi.

Başbakan yardımcıları düzeyindeki üç taraflı çalışma grubunun aktif biçimde çalıştığını belirten Lavrov, Güney Kafkasya’nın ekonomik anlamda istikrarlı biçimde gelişmesi için bu çalışmaların Bakü ile Erivan arasında diyaloğun tesisine katkı sunmasını umduklarını kaydetti.

'Karabağ'daki barış süreci politize edilmemeli'

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, Dağlık Karabağ'daki barış sürecinin politize edilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Lavrov, "9 Kasım'da başlayan barışçıl süreç, yaklaşık altı aydır devam ediyor. Süreç politize edilmemeli, son derece zor ilerliyor. Şu anda çözüm gündeminde uygulamalarla ilgili çok sayıda konu var ve önce siyasi tartışmalar yapma ve bu konuları sonraya bırakma girişiminde bulunanlar tüm süreci tersinden yürütüyor" diye konuştu.

'Ermenistan'da Sputnik V'nin üretilmesini konuşuyoruz'

Aşı konusuna değinen Lavrov, Moskova ve Erivan'ın Sputnik V aşısının Ermenistan'da üretim imkanını görüştüğünü söyledi.

'Batı'nın yaptırımlarını yanıtsız bırakmayacağız'

Batılı ülkelerin Rusya'ya yönelik yeni yaptırımlarının gayri meşru olduğunu ve ikna edici dayanaklar olmadan uygulandığını söyledi.

Lavrov, Rusya'ya yönelik bu saldırının yanıtsız bırakılmayacağını vurguladı.

'Rusya-AB ilişkilerinin mimarisi Brüksel tarafından yıkıldı'

Lavrov, Rusya ile AB arasındaki ilişkilerin tüm mimarisinin Brüksel tarafından yıkıldığını belirtti.
Bu haber armradio kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (armradio) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(armradio). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+