​Dağlık Karabağ meselesinin çözümünün temelinde ilk önce Artsakh’ın statüsü yer almalı - Gündem
13 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Պարխար / Ժամ : Այգ

Gündem :

07 Mayıs 2021  

​Dağlık Karabağ meselesinin çözümünün temelinde ilk önce Artsakh’ın statüsü yer almalı -

​Dağlık Karabağ meselesinin çözümünün temelinde ilk önce Artsakh’ın statüsü yer almalı ​Dağlık Karabağ meselesinin çözümünün temelinde ilk önce Artsakh’ın statüsü yer almalı

Ermenistan Dışişleri Bakan Vekili Ara Ayvazyan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşme ve müzakerelerin ardından açıklamalarda bulunarak Dağlık Karabağ meselesine değindi.

Ayvazyan’ın sözlerine göre Dağlık Karabağ ihtilafı çözümden çok uzaktır ve sadece müzakereler yoluyla tam anlamda çözüme kavuşulabilir. Bu çözüm tüm tarafların haklarını hesaba katmalı ve bölgeye kalıcı barış, istikrar getirmeli.

Dolayısıyla böyle çözümün temelinde ilk önce Artsakh halkının kendi kaderini tayin etme hakkının hayata geçirdiği Artskh’ın statüsü yer almalı.

Normalleşme prensipleri Ayvazyan’ın ifadelerine göre AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanları tarafından ayarlanmış ve uluslararası kamuoyu tarafından onaylanmış bu format üzerinden faaliyetleri pekiştirmek ve aktifleştirmek gerekiyor.

Ermenistan Dışişleri Bakanı, ayrıca Minsk Grubu Eşbaşkanları’nın 13 Nisan tarihli açıklamasına katıldıklarını ve o tutumu desteklediklerini dile getirdi.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+