​Aliyev kararnameyi imzaladı! Şuşa, Azerbaycan`ın kültür başkenti oldu - Gündem
23 Mart 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Արեգ / Օր : Ծմակ / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

07 Mayıs 2021  

​Aliyev kararnameyi imzaladı! Şuşa, Azerbaycan`ın kültür başkenti oldu -

​Aliyev kararnameyi imzaladı! Şuşa, Azerbaycan`ın kültür başkenti oldu ​Aliyev kararnameyi imzaladı! Şuşa, Azerbaycan`ın kültür başkenti oldu

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan işgalinden kurtarılan Dağlık Karabağ'ın 'kalbi' olarak nitelendirilen Şuşa kentinin, Azerbaycan'ın kültür başkenti olarak ilan edilmesine ilişkin kararnameyi imzaladı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Ermenistan işgalden kurtarılan Şuşa kentinin Azerbaycan'ın kültür başkenti ilan edilmesine ilişkin kararnameyi imzaladığı belirtildi.

"ŞUŞA'YI AZERBAYCAN'IN KÜLTÜR BAŞKENTİ İLAN EDİYORUM"

Cumhurbaşkanı Aliyev, "Şuşa'daki kamu yönetiminin ve yasal düzenlemenin daha da iyileştirilmesi, yalnızca şehirdeki tarihi ve kültürel mirasın restorasyonuna ve korunmasına hizmet etmekle kalmayacak, aynı zamanda sürekli gelişimi için koşullar oluşturacaktır. Şuşa şehrinin tarihi görünümünü geri getirmek, eski ihtişamını geri kazanmak ve onu geleneksel zengin kültürel yaşamla yeniden birleştirmek ve ayrıca Azerbaycan'ın asırlık zengin kültürünün, mimarisinin ve şehir planlamasının parlayan incisi olarak uluslararası arenada tanıtmak için Şuşa'yı Azerbaycan'ın kültür başkenti ilan ediyorum" dedi.

NE OLMUŞTU?

Karabağ'ın incisi olarak adlandırılan Şuşa, Ermenistan tarafından 1992 yılında işgal edilmişti. Azerbaycan ordusu ise, 8 Kasım'da Şuşa kentini işgalci Ermenistan'dan kurtarmıştı. Cumhurbaşkanı Aliyev, Ermenistan'ın işgalinden kurtarılan Karabağ'ın incisi Şuşa'yı Azerbaycan'ın kültür başkenti ilan edeceğini duyurmuştu.
Bu haber sabah kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (sabah) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(sabah). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+