​Papa`ya suikastin 40. yılı: Ağca tek başına değildi - Gündem
13 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Պարխար / Ժամ : Փայլածու

Gündem :

13 Mayıs 2021  

​Papa`ya suikastin 40. yılı: Ağca tek başına değildi -

​Papa`ya suikastin 40. yılı: Ağca tek başına değildi ​Papa`ya suikastin 40. yılı: Ağca tek başına değildi

Mehmet Ali Ağca'nın Papa 2. Jean Paul'a suikast girişiminin üzerinden bugün 40 yıl geçti. Papa'nın vurulma anına tanıklık eden fotoğrafçısı ve olayı ilk soruşturan İtalyan savcı DW Türkçe’ye konuştu. [Papa 2. Jean Paul, Mehmet Ali Ağca'yı cezaevinde ziyaret etmişti]Papa 2. Jean Paul, Mehmet Ali Ağca'yı cezaevinde ziyaret etmişti

Vatikan'ın ünlü San Pietro Meydanı, 13 Mayıs 1981'de sarsıcı bir olaya sahne olmuş, saatler 17.20'yi gösterdiğinde Mehmet Ali Ağca'nın tabancası, Papa 2. Jean Paul'ü hedefine almıştı. Katolik Kilisesi'nin 264'üncü lideri Jean Paul'ün Çarşamba günleri geleneksel halkla buluşmasını gerçekleştirirken meydana gelen saldırı, tüm dünyayı şoke etti. Papa, kalabalığın gözleri önünde biri vücuduna diğeri de işaret parmağına isabet eden kurşunlarla kanlar içinde cipe yığıldı. Doktorlar, durumu kritik olan Papa'nın yaşamasını beklemiyordu. O sırada 60 yaşında olan Papa, 5,5 saat süren kritik bir operasyonun ardından hayata döndürüldü.

Papa 2. Jean Paul'ün 27 yıllık görev süresi boyunca fotoğrafçılığını yapan Arturo Mari (81), suikast girişimi sırasında onun yanındaydı. Mari'nin, tetiği çekerken Ağca'nın kolu ve tabancasının göründüğü, Papa'nın cipe yığıldığı anları belgeleyen fotoğrafları tarihe geçti. Mari, işte o günü DW Türkçe'ye anlattı. Mari, ateş edenlerin birden fazla olduğu yönündeki iddiaları destekleyerek bu kişinin Oral Çelik olduğunu söyledi. Mari, "'İki kurşun ateşlendi' deniyor, ama asıl ateşlenen dörttü. Çünkü değişik açılardan geliyorlar, ki bu da başka bir kişinin daha ateş ettiğine işaret. O gün Papa'yla birlikte iki ABD'li kadın da yaralandı ve onlara isabet eden kurşunlardan biri Papa’nın işaret parmağından seken kurşun, diğeri ise Ağca'nın bulunduğu yerin karşısından ateşlenendi" açıklamasını yaptı.

Ağca'nın Papa'ya suikast girişimini soruşturan ilk savcı olan Ilario Martella, DW Türkçe'nin sorularını yanıtladı. Martella da meydanda Ağca'nın tek başına olmadığını, bazı deliller ışığında bu kişinin Oral Çelik olduğunu savundu. Savcı, yıllar geçtiği için bu olayın aydınlatılmasında artık zorluk yaşanabileceğini, ancak bunun tek bir yolu olduğunu belirterek "Ağca'nın vicdanı konuşmalı" dedi.

Fransa'da başka suçtan hapis yattıktan sonra İtalya'ya iade edilerek yargılanan Oral Çelik, delil yetersizliğinden beraat etmişti.

Papa'ya yakın isimlerden Polonya asıllı Gianfranco Svidercoschi de DW Türkçe'ye yaptığı açıklamada, Papa'nın kendisini öldürme girişiminin ardında Sovyetler Birliği'nin olduğunu düşündüğünü anlattı. Svidercoschi, "Papa, kesinlikle iddia edildiği gibi bunun Bulgar ya da Müslüman işi olduğuna inanmıyordu; Sovyet işi olduğunu düşünüyordu. Çünkü o dönemde komünist rejimi çok iyi tanıyan bir Polonyalı Papa, Sovyetler Birliği'ni rahatsız ediyordu. Sovyetler Birliği, özellikle Solidarnost'un (siyasi parti) doğuşundan sonra bunun, büyük rejimin tartışmaya açıldığı an olduğunu biliyordu" dedi.

Papa 2. Jean Paul'e düzenlenen suikastin 40. yıldönümünde olayın tanıklarıyla konuşan Esma Çakır'ın hazırladığı videoyu DW Türkçe'nin YouTube kanalından izleyebilirsiniz.


Bu haber dw kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (dw) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(dw). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+