​Rahiplerin bira yapımında kullandığı `kutsal su`, maden şirketinin elinden mahkeme kararıyla kurtul - Gündem
18 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Մասիս / Ժամ : Աղջամուղջ

Gündem :

17 Mayıs 2021  

​Rahiplerin bira yapımında kullandığı `kutsal su`, maden şirketinin elinden mahkeme kararıyla kurtul -

​Rahiplerin bira yapımında kullandığı `kutsal su`, maden şirketinin elinden mahkeme kararıyla kurtul ​Rahiplerin bira yapımında kullandığı `kutsal su`, maden şirketinin elinden mahkeme kararıyla kurtuldu

Belçika'da, Notre-Dame de Saint Remy Manastırı rahipleri, yüz yıllardır ürettikleri ünlü Trappist birasına lezzet veren "kutsal su" kaynağını kurutmak istediği gerekçesiyle, çok uluslu maden şirketi Lhoist'e karşı sürdürdükleri hukuk mücadelesini kazandı.

Liege Temyiz Mahkemesi, Lhoist şirketinin bölgedeki kireç taşı ocağını genişletmesinin, yer altı su kaynaklarına zarar vereceğine hükmederek, çalışmaların durdurulmasını kararlaştırdı.

Dünyanın en büyük kireç üreticisi olan Belçika kökenli madencilik şirketi Lhoist, 1950 yılından bu yana işlettiği Rochefort kentindeki ocaklarını, 2046 yılına kadar kireç taşı çıkarabilmek için derinleştirme kararı aldı.

Bunun için 2019 yılında Belçika hükümetinden gerekli izinleri alan çok uluslu şirket, yeni su kaynaklarını kullanmak için taş ocağının altındaki yeraltı suyu havzasında pompalama çalışmaları yapmayı planladı.

Ancak bölgedeki Notre-Dame de Saint Remy Manastırı rahipleri, bu plana şiddetle karşı çıkarak, yürütmenin durdurulması için mahkemeye başvurdu.


Bu haber bbc kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (bbc) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(bbc). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+