​Avrupa Konseyi`nden Osman Kavala kararı: Türkiye`ye yönelik ilk kez ihlal prosedürü başlatıldı - Gündem
01 Nisan 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Արեգ / Օր : Արեգ / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

10 Haziran 2021  

​Avrupa Konseyi`nden Osman Kavala kararı: Türkiye`ye yönelik ilk kez ihlal prosedürü başlatıldı -

​Avrupa Konseyi`nden Osman Kavala kararı: Türkiye`ye yönelik ilk kez ihlal prosedürü başlatıldı ​Avrupa Konseyi`nden Osman Kavala kararı: Türkiye`ye yönelik ilk kez ihlal prosedürü başlatıldı

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Osman Kavala ile ilgili kararlarını uygulamayan Türkiye'ye yönelik ilk kez ihlal prosedürü başlattı.

Türkiye'nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi'nin Bakanlar Komitesi, son toplantısında Silivri Cezaevi’nde tutuklu sivil toplum örgütü kurucusu Osman Kavala'nin durumuna yer vermişti. Toplantının ardından yayımlanan sonuç bildirgesinde daha önceki tartışmalar hatırlatılarak Kavala'nın devam eden tutukluluğunun uluslararası hukuka aykırılık teşkil ettiği ve derhal salıverilmesi gerektiği belirtilmişti.

Bakanlar Komitesi'nin son toplantısında Ankara'ya yönelik ihlal prosedürünün işareti verilmişti. Bu kapsamda referans verilen araçlardan biri Türkiye'nin Avrupa Konsey'indeki oy ve veto hakkının askıya alınması olarak belirtildi.

Avrupa Konseyi, daha önce ihlal prosedürü sürecini sadece Azerbaycan ile ilgili bir davada kullanmıştı.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Osman Kavala'nın Gezi Parkı Davası'ndan tutukluluğuna yönelik başvurusunu, 22 Mayıs 2019'da reddetmişti. Bunun üzerine Kavala'nın avukatları AİHM'e başvurmuştu.

Osman Kavala ünlü Türk işadamı ve hayırsever, ayrıca “Anadolu Kültür’ün” kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanıdır. “Anadolu kültür” çalışmalarında Ermeni konusu ve kültürüne de önemli yer verdi. Osman Kavala, Ermeni Soykırımını kabul eden ve kınayanlardan biridir.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+