​Ermenistan Ombudsmanı: Azerbaycan, uluslararası hukuku ihlal ederek Ermeni esirleri yargılamaya de - Gündem
23 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ծմակ / Ժամ : Հուրփեայլեալ

Gündem :

11 Haziran 2021  

​Ermenistan Ombudsmanı: Azerbaycan, uluslararası hukuku ihlal ederek Ermeni esirleri yargılamaya de -

​Ermenistan Ombudsmanı: Azerbaycan, uluslararası hukuku ihlal ederek Ermeni esirleri yargılamaya de ​Ermenistan Ombudsmanı: Azerbaycan, uluslararası hukuku ihlal ederek Ermeni esirleri yargılamaya devam ediyor

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 9 Haziran’da Ermeni esirler Lyudvig Mkrtchyan ve Alyosha Khosrovyan, 8 Haziran’da ise Vigen Euljekian’a karşı açılan davanın oturumları gerçekleşti.

Ermenistan Ombudsmanı Arman Tatoyan’ın ifadelerine göre, Karabağ savaşı çerçevesinde esir alınan tüm bu insanlar hakkında, uluslararası hukuka aykırı bir şekilde ağır suçlamalarla dava süreçleri açılıyor.

Azerbaycan’da bulunan tüm Ermeni sivil ve asker vatandaşların esir statüsü var. Dolayısıyla onlara karşı herhangi bir ceza sürecinin başlatılması uluslararası yargı hukukunu ciddi bir şekilde ihlal ediyor.

Ermenistan Ombudsmanı Arman Tatoyan bu ihlalleri raporuna dahil ettiğini açıkladı.

Azerbaycan devleti Ermeni düşmanlığına dayalı siyaset sürdürmeye ve yargı süreçleri de bu mantık üzerinden yürütmeye devam ediyor. Bu şartlarda Ermeni esirlerinin temel hakları tehlike altında bulunuyor. Azerbaycan, ayrıca, şimdiye kadar esirlerin net sayısını da açıklamıyor.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+