​Erdoğan, Biden`ın 1915 olaylarını `soykırım` olarak kabul etmesini ikili görüşmede gündeme getirece - Gündem
15 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Արամազդ / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

13 Haziran 2021  

​Erdoğan, Biden`ın 1915 olaylarını `soykırım` olarak kabul etmesini ikili görüşmede gündeme getirece -

​Erdoğan, Biden`ın 1915 olaylarını `soykırım` olarak kabul etmesini ikili görüşmede gündeme getirece ​Erdoğan, Biden`ın 1915 olaylarını `soykırım` olarak kabul etmesini ikili görüşmede gündeme getireceğini söyledi

Erdoğan, Brüksel yolculuğu öncesinde Atatürk Havalimanı'nda bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi'nde ABD Başkanı Joe Biden ile yapacakları ikili görüşmede, Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak kabul etmesini de gündeme getireceğini söyledi.

Brüksel yolculuğu öncesi düzenlediği basın toplantısında konuşan Erdoğan, Türkiye-ABD ilişkilerini masaya yatırmaları gerektiğini söyledi.

Erdoğan, "İçeride dışarıda dedikodular oldu. Bunları geride bırakıp neler yapacağız bunları konuşmamız lazım. Görüşme alanımız çok geniş" dedi.

Bu görüşme iki liderin, Biden 20 Ocak'ta göreve başladıktan sonra yapacağı ilk yüz yüze görüşme olacak. İki lider 20 Ocak'tan sonra sadece 23 Nisan'da telefonda görüşmüşlerdi.

20 Ocak'tan bu yana başta Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 hava savunma sistemleri ve Biden'ın 24 Nisan mesajında "soykırım" ifadesini kullanması gerilimlere sebep olmuştu.
Bu haber bbc kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (bbc) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(bbc). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+