​Azerbaycan, 97 bin mayının haritaları karşılığında gözaltındaki 15 Ermenistanlıyı iade etti - Gündem
31 Mart 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Արեգ / Օր : / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

13 Haziran 2021  

​Azerbaycan, 97 bin mayının haritaları karşılığında gözaltındaki 15 Ermenistanlıyı iade etti -

​Azerbaycan, 97 bin mayının haritaları karşılığında gözaltındaki 15 Ermenistanlıyı iade etti ​Azerbaycan, 97 bin mayının haritaları karşılığında gözaltındaki 15 Ermenistanlıyı iade etti

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, 97 bin mayının haritaları karşılığında ülkede gözaltında bulunan 15 Ermenistanlının iade edildiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Ermenistan'ın bir zamanlar işgal altında tuttuğu Ağdam ilinde döşediği 97 bin anti tank ve anti personel mayınının haritalarını Azerbaycan'a takdim ettiği bildirildi.

Azerbaycan tarafının da ülkede gözaltında bulunan 15 Ermenistan vatandaşını iade ettiği belirtildi.

İade işleminin Azerbaycan-Gürcistan sınırında gerçekleştirildiği kaydedilen açıklamada, bu konuda destek sağlayan Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili ve Tiflis yönetimine teşekkür edildi.

ABD, gözaltındaki 15 Ermenistanlının iadesini memnuniyetle karşıladı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Azerbaycan'ın 97 bin mayının haritaları karşılığında gözaltındaki 15 Ermenistan vatandaşını iade etmesini memnuniyetle karşıladı.

Blinken, yaptığı yazılı açıklamada, "ABD, Azerbaycan'ın gözaltındaki 15 Ermeni vatandaşını serbest bırakmasını ve onların Ermenistan'da ailelerine dönmesini memnuniyetle karşılıyor. Ermenistan'ın Azerbaycan'a mayın arındırmayı kolaylaştıracak ve gelecekteki kayıpları önleyecek önemli bilgileri sağlama kararından da memnuniyet duyuyoruz." ifadesini kullandı.

Gürcistan hükümetine de söz konusu gelişmede oynadığı rol dolayısıyla minnettar olduklarını belirten Blinken, ABD'nin bu tür adımların daha fazla iş birliğine zemin hazırlamasını umut ettiğini vurguladı.

Bütün tutukluların serbest bırakılması çağrısı yapan Blinken, bu konuda bölge ülkelerine iş birliği ve sorunların çözümünde yardıma hazır olduklarını kaydetti.

Blinken, Ermenistan ve Azerbaycan'a AGİT Minsk Grubu eş başkanlarının gözetiminde kapsamlı bir siyasi çözüm için müzakerelere dönme çağrısı yaptı.

Bu haber A.A. kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (A.A.) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(A.A.). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+