​Azerbaycan`da Karabağ`a yasa dışı silah sevkiyatı gerçekleştiren 3 Ermeni uluslararası arananlar li - Gündem
14 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Վանատուր / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

19 Haziran 2021  

​Azerbaycan`da Karabağ`a yasa dışı silah sevkiyatı gerçekleştiren 3 Ermeni uluslararası arananlar li -

​Azerbaycan`da Karabağ`a yasa dışı silah sevkiyatı gerçekleştiren 3 Ermeni uluslararası arananlar li ​Azerbaycan`da Karabağ`a yasa dışı silah sevkiyatı gerçekleştiren 3 Ermeni uluslararası arananlar listesinde

Azerbaycan Başsavcılığı, Karabağ'a yasa dışı silah sevkiyatı yapan 3 Ermeni'nin, uluslararası arananlar listesine alındığını duyurdu.

Başsavcılığın açıklamasında, "Taşir" Şirketler Grubu Başkanı Samvel Karapetyan, "Royalsys Engineering" şirketi sahibi David Galustyan ile "KOMEX" şirketinin Genel Müdürü Ara Abramyan isimli 3 Ermeni iş adamının, 2001-2021 yıllarında Ermenistan'a ve bir zamanlar işgal altında olan Karabağ ve civarına yasa dışı silah, mühimmat, patlayıcı madde ve füze gönderdiklerinin tespit edildiği bildirildi.

Sevkiyatların, Avrupa'da Konvansiyonel Silahlı Kuvvetler Antlaşması ile Uluslararası Kargo Taşımacılığına İlişkin Gümrük Sözleşmesi'ne aykırı şekilde yolcu uçakları, özel kargo uçakları ve Ermenistan ordusuna ait uçaklarla gerçekleştirildiği belirtildi.

Başsavcılığın soruşturma başlattığı Karapetyan, Galustyan ve Abramyan'ın Azerbaycan ceza kanunun ilgili maddeleri gereği, uluslararası arananlar listesine alındığı kaydedildi.

Başsavcılık, soruşturmayla ilgili yabancı ülkelerin ilgili devlet kurumlarına, adli yardım talebinde bulundu.

Öte yandan Rusya'da yaşayan milyarder iş adamı, "Taşir" Şirketler Grubu Başkanı Samvel Karapetyan, dünyanın en zengin 1000 kişisi arasında yer alıyor.

Ara Abramyan da Rusya Ermeniler Birliğinin başkanlığını yürütüyor. David Galustyan ise Ermenisan'da adı yasa dışı işlere karışan bir iş adamı olarak biliniyor.
Bu haber sondakika kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (sondakika) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(sondakika). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+