​40 avukat, Azerbaycan’a gitmeye hazır - Gündem
19 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Անահիտ / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

29 Haziran 2021  

​40 avukat, Azerbaycan’a gitmeye hazır -

​40 avukat, Azerbaycan’a gitmeye hazır ​40 avukat, Azerbaycan’a gitmeye hazır

Ermenistan’dan yaklaşık 40 avukat, Ermeni savaş esirlerini savunmak için Azerbaycan’a gitmeye hazır olduklarını ifade etti.

Ermenistan Cumhuriyeti Avukatlar Odası, Azerbaycan’da devam eden davalarda Ermeni savaş esirlerine adli yardım sağlanmasının etkinliği konusunda, Ermenistan Cumhuriyeti’nin AİHM temsilcisi Yeğişe Kirakosyan’ın da katıldığı bir istişare düzenledi.

Ermeni savaş esirlerinin çıkarlarını Avrupa Mahkemesi’nde etkin bir şekilde temsil etmek için ne tür eylemler düzenlenmesi gerektiğini görüştüklerini kaydeden Avukatlar Odası Başkanı Ara Zohrabyan, “Bazı organizasyon konularını görüşmek için bir toplantı daha yapacağız.

Yaklaşık 40 avukat Bakü’de hazır bulunmaya ve Ermeni savaş esirlerine hukuki yardım sağlamaya hazır olduklarını ifade ettiler”,- dedi.

Ara Zohrabyan’a göre bu konuda devletle işbirliği gerekli bir koşuldur.

“Devlet organları olmadan bu konuda başarı elde edemeyiz, bu açıdan hep birlikte tek bir hedefe doğru adım atmalıyız”,- dedi Zohrabyan.

Avukatlar Odası Başkanı, güvenliğin yetkili devlet organları ve uluslararası yapılar tarafından sağlanması gerektiğini söyledi.

Zohrabyan’ın Azerbaycan’da kaç Ermeni savaş esiri olduğuna dair bir bilgisi olmadığını, ancak güvenilir bir kişiye ihtiyaçları olduğunu söylüyor.

“Davayı yürüten avukatları AİHM’de tanıtmak için konuşmak, adli yardımdan bahsetmek, ihlalleri yerinde bilmek gerekiyor”,- dedi Daire Başkanı.

Zohrabyan, bu işbirliği sonucunda Azerbaycan’da kaç Ermeni savaş esiri olduğu konusunda net bilgilere sahip olacaklarını umuyor.

Bu haber armradio kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (armradio) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(armradio). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+