​AGİT Başkanı Ermeni esirlerini serbest bırakma çağrısını tekrarladı - Gündem
24 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

30 Haziran 2021  

​AGİT Başkanı Ermeni esirlerini serbest bırakma çağrısını tekrarladı -

​AGİT Başkanı Ermeni esirlerini serbest bırakma çağrısını tekrarladı ​AGİT Başkanı Ermeni esirlerini serbest bırakma çağrısını tekrarladı

AGİT Başkanı, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde Azerbaycan’a Ermeni esirlerini serbest bırakma çağrısını tekrar dile getirdi. Aynı zamanda AGİT Mink Grubu Eşbaşkanları çatısı altında siyasi çözüm bulmak adına müzakerelerin sürdürmesi gerektiğini belirtti.

AGİT Başkanı Haziran ayın yarılarında 15 Ermeni esirinin iade edilmesini hatırlatıp Ermenistan’ın da mayın temizleme çalışmalarını kolaylaştırmak için haritalar verdiğini de söyledi.

Linde’ye göre bu karşılıklı güven açısından önemli ve takdire değer bir adımdı ve Gürcistan Hükümeti’nin, ABD ve Avrupa Konseyi’nin işbirliği sonucunda mümkün oldu.

AGİT Başkanı, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde meselenin siyasi çözümü için AGİT Minsk grubu çatısı altında müzakerelerin devam etmesi ve Barış anlaşmasıyla sonuçlanması gerektiğini de ifade etti.

9 Kasım 2020 tarihinde varılan anlaşmaya rağmen Azerbaycan daha tüm Ermeni esirlerini iade etmeyi reddediyor.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+