​Diyarbakır`da tarihi Meryem Ana Ermeni Manastırı onarılacak - Gündem
26 Mart 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Արեգ / Օր : Նպատ / Ժամ : Լուսակն

Gündem :

30 Haziran 2021  

​Diyarbakır`da tarihi Meryem Ana Ermeni Manastırı onarılacak -

​Diyarbakır`da tarihi Meryem Ana Ermeni Manastırı onarılacak ​Diyarbakır`da tarihi Meryem Ana Ermeni Manastırı onarılacak

Diyarbakır'ın Çüngüş ilçesinde bulunan tarihi Meryem Ana Ermeni Manastırı onarılarak turizme kazandırılmayı bekliyor.

Çüngüş Belediye Başkanı Ali Suat Akmeşe, manastırın onarılmasının turizm ve ekonomi anlamında ilçe sakinlerinin faydasına olacağına dikkat çekti.

Ermeni manastırının tadilatının yapılmasının ilçeye turistlik bir yer kazandıracağına dikkat çeken Akmeşe bu sayede ekonominin güçleneceğini, çalışma alanlarının genişleyeceğini ve istihdam sağlanacağını savundu.

Dicle Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Doç. Dr. Oktay Bozan da ilçenin tarih boyunca müslümanlar ve gayrimüslimlerin beraber yaşadığı bir merkez olduğunu söyledi. Bozan tarihi kayıtlara göre manastırın 1841'de onarıldığını söyledi.

Doç. Dr. Oktay Bozan, Ermeni manastırının inanç merkezi olarak korunması ve turizme kazandırılması gerektiğini savundu.

Bozan, Meryem Ana Ermeni Manastırı'nın 1890'lı yıllarda 30 odası, içinde fırını, havuzu, hamamı olan, Çüngüş çevresindeki gayrimüslimlerin, Ermenilerin idare merkezi olan bir yer olduğunu belirtti. Bozan Manastırın tarihsel olarak da milattan önce 50'li yılarda yapılmış bir mabet olduğunu tahmin ettiklerini söyledi.

Yapının muhteşemliğinin ve eskiliği çok önemli bir değer ifade ettiğini belirten Oktay Bozan "Bu yapıyı muhafaza etmek, yıkılmasına göz yummamak ve gelecek nesillerin istifadesine sunmak gerekiyor" dedi.

Bozan "Manastır onarıldığı ve muhafaza altına alındığı zaman turistler, burayı görme imkanına sahip olacak. Çüngüş'ün tarihi geçmişi, bu kilise üzerinden tekrar hatırlanacak" diye konuştu.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+