Yetvart Kovan’ın Cenaze Töreni Patriklik Katedrali’nde Gerçekleşti - Gündem
28 Kasım 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Տրե / Օր : Սիմ / Ժամ : Խաւարակ

Gündem :

03 Temmuz 2021  

Yetvart Kovan’ın Cenaze Töreni Patriklik Katedrali’nde Gerçekleşti -

Yetvart Kovan’ın Cenaze Töreni Patriklik Katedrali’nde Gerçekleşti Yetvart Kovan’ın Cenaze Töreni Patriklik Katedrali’nde Gerçekleşti

Cemaatimizin tanınmış yüzlerinden Yetvart Kovan’ın vefat haberi geçtiğimiz günlerde cemaatimiz çevrelerinde derin üzüntüye yol açmıştı.

Merhum Yetvart Kovan’ın cenaze töreni, 2 Temmuz 2021, Cuma, saat 13.00’da, Patriklik Katedrali’nde, Kadasetli Patrik Sahak II. Hazretleri’nin yüksek katılımlarıyla gerçekleşti. Törene, Kadasetli Patrik Hazretleri’nin yanı sıra, Patriklik ruhbanları, din görevlileri, çeşitli cemaat vakıflarından temsilciler, Başrahip Vartan Kazancıyan, Başrahip Apraham Fıratyan ve Mıhitaryan Rahipler Topluluğu’ndan Başrahip Hagopos Çopuryan da katıldılar. Töreni Ruhani Meclis Başkanı Başrahip Tatul Anuşyan yönetirken, merhumun öğrencileri ve çalışma arkadaşları tabut çevresinde mum tuttular.

Tören esnasında Başrahip Tatul vaaz verdi ve merhumun cemaatimiz yararına yürütmüş olduğu hizmetleri övdü. Merhuma Tanrı tarafından bahşedilen lütufların, merhum tarafından cemaatimiz yararına en iyi şekilde kullanıldığı ve kendisinin saygınlık kazandığını hatırlattı. Bununla birlikte, saygınlığı ve örnek kişiliğiyle, birçokları tarafından “Kovan Hoca” yani usta veya öğretmen olarak tanındığını belirtti. Merhum özellikle, Lusavoriç Korosu’nda, Beyoğlu S. Yerortutyun Kilisesi Vakfı’nda ve Surp Pırgiç Hastanesi Vakfı’nda üslendiği yönetimsel görevleriyle, Mıhitaryan ve Getronagan okullarında üslendiği eğitimci kişiliğiyle tanınmıştı. Tüm bunlara ilaveten, Patriklik Makamı’na da faal olarak hizmet etmişti. Hizmet hayatında gösterdiği üstün performans sonrasında Patriklik Makamı’nın onur madalyasına layık olmuştu.

Vaaz sonrasında, Kadasetli Patrik Hazretleri merhumun ruhunun esenliği için dua etti ve merhumun ailesine ve yakınlarına taziyelerde bulundu.
Tören sonrasında, merhum Balıklı’daki Ermeni Mezarlığı’na nakledildi ve aile mezarlığına gömüldü.

Bu haber jamanak kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (jamanak) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(jamanak). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+