​Hollanda Parlamentosu Êzidî soykırımını tanıdı - Gündem
30 Mart 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Արեգ / Օր : Գիշերավար / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

08 Temmuz 2021  

​Hollanda Parlamentosu Êzidî soykırımını tanıdı -

​Hollanda Parlamentosu Êzidî soykırımını tanıdı ​Hollanda Parlamentosu Êzidî soykırımını tanıdı

Hollanda Parlamentosu, IŞİD'in Êzidî soykırımını resmi olarak tanıdı ve bu konudaki dava ve süreçlerle ilgili kararlar aldı.

Şengal Katliamı sonrası bölgeden kaçan binlerce Ezidi mülteci olarak barınaklara sığındı | Fotoğraf: İngiltere Uluslararası Kalkınma Bakanlığı/Wikimedia Commons

Hollanda Parlamentosu, IŞİD’in Êzidîlere yönelik 3 Ağustos 2014 tarihinde başlayan saldırısı ve onu takip eden katliamları soykırım olarak tanıdı. Hristiyan Demokratlar Birliği (CDA) milletvekili Anne Kuik’in, IŞİD çeteleri tarafından gerçekleştirilen katliamların soykırım olarak tanınmasını öngören karar tasarısı Hollanda parlamentosunda dün görüşülerek oylandı.

Tasarıda Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, ABD Temsilciler Meclisi, BM Suriye Komisyonu ve geçen günlerde de Belçika parlamentosunun IŞİD’in Êzidîlere, Hristiyanlara ve farklı etnik ve dini kesimlere yönelik vahşi uygulamalarını insanlığa karşı işlenen suçlar ve soykırım olarak tanımladığı belirtildi.

“Parlamento IŞİD’in Êzidîlere soykırım uyguladığını ve insanlığa karşı suç işlediğini ilan eder” ifadesine yer verilen bu tasarı ile birlikte 3 Haziran 2014’te başlayan soykırıma yönelik dört karar tasarısı daha oylama ile kabul edildi.

Kabul edilen maddeler şu şekilde:

IŞİD’lilerin Hollanda’da görülen davalarında Êzidîlerin sesinin duyulması ve soykırım kurbanı Êzidîlerin tazminat hakkının tanınması.
Dışarıdan gidip bölgede suç işleyen IŞİD’liler de dahil olmak üzere IŞİD yargılamalarının suç işledikleri bölgede yapılması.
IŞİD barbarlığının kurbanı olan Êzidî kadın ve çocuklara dönük destek fonlarının arttırılması.
Hükümetin Şengal’in yeniden inşa edilmesi çalışmalarına destek vermesi.

1 Temmuz günü Hollanda Parlamentosu’nda yapılan oturumda da Dışişleri Bakanı Sigrid Kaag hükümet olarak tasarıyı desteklediklerini açıklamıştı. Sigrid Kaag, Hollanda hükümeti olarak Êzidî soykırımının tanınması için uluslararası alanda çalışma yaptıklarını ancak bu konuda siyasi destek alamadıklarını belirtmişti. Ancak bunu sağlamak için çabalarını sürdüreceklerini ifade eden Kaag, soykırım suçlarına dair delilleri toplayıp BM’nin uluslararası bağımsız araştırma heyetine teslim etmeye devam edeceklerini söyledi.

Parlamentonun bu adımıyla Ezidi soykırımını tanıyan ülkeler listesine Hollanda da eklenmiş oldu. Belçika Parlamentosu da IŞİD’in Êzidîlere yönelik katliamlarının soykırım olarak tanınması için geçen hafta resmi süreç başlatmıştı

Bu haber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı () ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+