​Papa Francesco`dan Latince ayinlere kısıtlama, muhafazakar Katolikler tepkili - Gündem
22 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Փայլածու

Gündem :

17 Temmuz 2021  

​Papa Francesco`dan Latince ayinlere kısıtlama, muhafazakar Katolikler tepkili -

​Papa Francesco`dan Latince ayinlere kısıtlama, muhafazakar Katolikler tepkili ​Papa Francesco`dan Latince ayinlere kısıtlama, muhafazakar Katolikler tepkili

Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco, ayinlerin Latince yapılmasına kısıtlama getirince muhafazakar kanadı kızdırdı.

Papa Francesco cuma günü açıklanan kararıyla, ayinlerin Latince yapılmasını özel izne tabi kıldı. Papa bu kararı, Latince ayin meselesinin kilise içinde bölünmelere yol açığı gerekçesiyle aldığını açıkladı.

Katolik Kilisesi içinde ayin dili ve ritüelleri konusundaki tartışma ve ayrılıklar onlarca yıldır devam ediyordu. Modernleşme yönünde önemli yenilik ve reformların yapıldığı 2. Vatikan Konsili (1962-1965) öncesinde Katolik rahipler ayinleri Latince ve sırtları cemaate dönük olarak yönetiyordu.

İkinci Vatikan Konsili'nde ise rahiplerin cemaate yüzlerini dönmesi ve ayin dilinin Latince yerine halkın daha iyi anlayabileceği yerel dillerde yapılmasının önü açılmıştı.

Dünya çapındaki bütün piskoposların bir araya gelerek kilise açısından temel konuları görüştüğü "ekümenik toplantı" olan konsilde alınan bu karar o tarihten beri tartışmaların odağındaydı. Latince ayin, muhafazakarlar ile reform yanlıları arasındaki çatışmaların sembollerinden biri haline gelmişti.
Bu haber bbc kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (bbc) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(bbc). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+