​Şahan Gantaharyan, Azerbaycan’ın sözde KKTC’yi tanıma olasılığına değindi - Gündem
22 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Լուսակն

Gündem :

31 Temmuz 2021  

​Şahan Gantaharyan, Azerbaycan’ın sözde KKTC’yi tanıma olasılığına değindi -

​Şahan Gantaharyan, Azerbaycan’ın sözde KKTC’yi tanıma olasılığına değindi ​Şahan Gantaharyan, Azerbaycan’ın sözde KKTC’yi tanıma olasılığına değindi

Lübnan’da faaliyet gösteren ‘Azdak’ gazetesinin Baş Editörü Şahan Gantaharyan, Azerbaycan’ın sözde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) tanıma olasılığına değindi.

Şahan Gantaharyan, “Ankara, ‘bir millet, üç devlet’ formülünü ileri sürerek Bakü’yü sözde KKTC’ne dahil ediyor. Şu ana kadar Azerbaycan’ı temsil eden hiçbir heyetin işgal altındaki Kıbrıs topraklarını ziyaret etmemiş ve genel olarak Bakü’nün KKTC’nin tanıması hakkında konuşmaktan çekinmiş olması dikkat çekicidir. Bakü’nün büyük kardeşi bunu yapıyordu. Bakü’nün kaygısı zaten belliydi: Böyle bir adımın atıldığı takdirde bazı devletler karşı önlemler alabilirdi ve Azerbaycan’ın korktuğu Artsakh Cumhuriyeti’nin tanınmasıyla tehdit edebilirdi. Şimdi ise durum değişti. Artsakh savaşı ve Şuşi’de imzalanan Ankara-Bakü Beyannamesinden sonra Ankara, Bakü’yü dış politikasının bütün yönlerine dahil ediyor. Bu ise Azerbaycan’ın bağımsız politikasının tamamen kaybetmesi demektir“ dedi.

Onun sözlerine göre Bakü’nün bu duruma dahil edilmesi Ermeni tarafının sesinin duyurulması ve Artsakh Cumhuriyeti’ne dair yeni açıklamalarda bulunması için ön koşullar sağlayabilir.
Bu haber akunq kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (akunq) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(akunq). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+