​Joe Biden’den Ermenistan Başbakanı Paşinyan`a tebrik mesaj - Gündem
01 Aralık 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Տրե / Օր : Արեգ / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

06 Ağustos 2021  

​Joe Biden’den Ermenistan Başbakanı Paşinyan`a tebrik mesaj -

​Joe Biden’den Ermenistan Başbakanı Paşinyan`a tebrik mesaj ​Joe Biden’den Ermenistan Başbakanı Paşinyan`a tebrik mesaj

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Ermenistan Cumhuriyeti Başbakanı Nikol Paşinyan'ı genel seçimlerde zaferden ve yeni hükümetin kurulmasından dolayı tebrik etti.

Paşinyan'a gönderdiği tebrik mesajında ​​Biden, adil ve şeffaf seçimlerin yapılmasının Ermeni halkının yolsuzluktan uzak, daha demokratik, adil ve müreffeh bir topluma sahip olma arzusunu işaret ettiğini belirtti.

Biden tebrik mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Son üç yılda Ermenistan bu alanlarda ilerleme kaydetti. ABD, yeni bir devriye polisinin kurulmasına destek ve yolsuzluk ağlarıyla mücadele için bağımsız kurumların kurulmasına destek de dahil olmak üzere bu çabalara yardımcı olmaktan memnuniyet duyuyor. Biden, "Bu hedeflere ulaşmak için çalışmalarınızda güvenilir bir ortak olmaya devam edeceğiz."

Dağlık Karabağ ihtilafı nedeniyle 2020'de ortaya çıkan zorlu güvenlik zorluklarını anladığını ifade eden Joe Biden ABD’nin taraflara AGİT Minsk Grubu himayesinde kapsamlı ve barışçıl bir çözüm müzakerelerinde yardımcı olmaya hazır ve kararlı olduğunu da vurguladı, Ermenistan ve Azerbaycan'ı mümkün olan en kısa sürede müzakerelere katılmaya çağırdı.

ABD, Azerbaycan'daki Ermeni savaş esirlerinin serbest bırakılması çabalarına da yardımcı olmaktan memnuniyet duyduğunu ve çabalara devam edeceklerini ifade etti.

Biden ABD'nin Ermenistan ile ortak demokratik değerler temelinde işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

ABD Devlet Başkanı Biden Paşinyan’a ayrıca “Yeni hükümetinizle, ikili ilişkilerimizi derinleştirmek ve genişletmek için sizinle birlikte çalışma beklentilerim var” dedi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+