​Kızlar Manastırı ne zaman ziyarete açılacak? - Gündem
19 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Անահիտ / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

15 Ağustos 2021  

​Kızlar Manastırı ne zaman ziyarete açılacak? -

​Kızlar Manastırı ne zaman ziyarete açılacak? ​Kızlar Manastırı ne zaman ziyarete açılacak?

Trabzon’a hakim Boztepe sırtlarında 14. yüzyılda yapılan ve zaman içerisinde ilgisizlikten dolayı harabeye dönen Kızlar ManastırıKoronavirüs salgını süreci nedeniyle açılışı ertelenen Trabzon’daki kızlar manastırının önümüzdeki günlerde ziyarete açılması bekleniyor.

Trabzon’a hakim Boztepe sırtlarında 14. yüzyılda yapılan ve zaman içerisinde ilgisizlikten dolayı harabeye dönen Kızlar Manastırı’nda 4 yıl süren restorasyon çalışmaları yaklaşık 3 yıl önce tamamlandı. Manastırın açılışı bir türlü yapılamadı.

OTOPARK SORUNU

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını süreci nedeniyle açılışı zaman zaman ertelenen Kızlar Manastırının restorasyon çalışmaları 2018 yılının sonlarına doğru tamamlandı.
Manastırın ziyarete açılamamasında en önemli engel otopark sorunu olarak gösterilirken, sorunun çözümüyle ilgili çalışmaların sürdüğü öğrenildi.

MANASTIRI OTLAR KAPLADI

Kızlar Manastırında tamamlanan restorasyon çalışmaların ardından ziyarete açılamadığından manastır içerisinde yer yer otlar hakim olurken, otopark sorununun giderilmesiyle birlikte içerisinde genel bir temizlik yapılacağı belirtildi.

Kızlar Manastırının açıldıktan sonra Trabzon’un en önemli turizm merkezlerinden biri olması bekleniyor.

Trabzon’un Boztepe yamacında şehre hakim bir yamaçta Komnenos Kralı III. Alexios döneminde 1349-1390 yılları arasında inşa edilen Kızlar Manastırı’nda 2014 yılının Mart ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından aslına uygun olarak restore edilmesi için restorasyon çalışmaları başlatılmıştı.

Manastırdaki restorasyon çalışmaları yaklaşık 2 milyon TL’ye mal olurken, tarihi Kaya Kilisesi ve örneğine nadir rastlanan fresklerin gün yüzüne çıkarıldığı manastır yüksek bir koruma duvarı ile çevrili.

Manastır birkaç defa onarılsa da son şeklini 19. yüzyılda aldı

Şapel ve birkaç hücrenin bulunduğu manastırdaki kaya kilisesinin içerisinde kitabeler ve III. Alexios’un eşi Theodora ve annesi Eirene’nın portreleri yer alıyor.

Bu haber turizmgunlugu kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (turizmgunlugu) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(turizmgunlugu). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+