​Artsakh Dışişleri Bakanı: Karabağ Azerbaycan`ın toprağı değil - Gündem
25 Eylül 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հոռի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

17 Ağustos 2021  

​Artsakh Dışişleri Bakanı: Karabağ Azerbaycan`ın toprağı değil -

​Artsakh Dışişleri Bakanı: Karabağ Azerbaycan`ın toprağı değil ​Artsakh Dışişleri Bakanı: Karabağ Azerbaycan`ın toprağı değil

Artsakh Dışişleri Bakanı Davit Babayan, Artsakh'ın statüsüyle ilgili Azerbaycan tarafının yaklaşımlarına değinerek, Karabağ'ın Azerbaycan toprağı olmadığını vurguladı.

Armenpress Haber Ajans'a verdiği demeçte Babayan, Bakü'ye gerçeği çarpıtmama çağrısı yaptı.

Babayan "Tabii bu Azerbaycan'ın toprağı değil. Amaçları Artsakh'ı Azerbaycan'ın toprağı yapmak ama bu başarılı olacağı anlamına gelmiyor." diye ifade etti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'nın Ermenistan'ın Dağlık Karabağ topraklarına silahlı kuvvetlerini sevk ettiğine ilişkin açıklamasına değinen Artsakh Dışişleri Bakanı,"Ermenistan tarafından herhangi bir hareket ya da asker konuşlandırılması yok" dedi.

Davit Babayan'a göre hem Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri tarafından askeri araçları kullanılması hem de Bakü'nün benzer açıklamaları aynı amaca hizmet eder: - Artsakh halkını korkutmaya çalışarak psikolojik baskı uygulamak. Ayrıca

"Ayrıca Ermenis-Rus ilişkilerini baltalamaya, Artsakh'ın Ermenistan ile bağlarının kesilmesine zemin hazırlamaya çalışıyorlar. Böylece Artsakh'ı sosyal-ekonomik anlamda boğmayı, yatırımlara izin vermemeyi planladılar. Her durumda, bu tür açıklamaları çok ciddiye almak ve bunlara karşı uygun adımları atmak gerekir." dedi.

Rus barış gücü birliğinin rolünü takdir eden Davit Babayan, "Ermeni birlikleri" veya "Ermeni oluşumları" dediğimizde, bunların içinde Artsakh nüfusunun güvenliğinin garantisi olan Artsakh Savunma Ordusu'nu da içerdiğini unutmamamız gerektiğini vurguladı.

"Bizim her zaman ordumuz, silahlı kuvvetlerimiz olacak, çünkü bu halkımızın güvenliğinin garantisidir. Genel olarak ise Ermenistan Artsakh'ın güvenliğinin garantörlerinden biri olmaya devam etmekte. " diye kaydetti.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+