​Ermeni tarihçiden Aliyev’e cevap: “Bakü` dahil, Azerbaycan`ının tüm toprakları Ermenice isimliydi - Gündem
18 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Մասիս / Ժամ : Աղջամուղջ

Gündem :

18 Ağustos 2021  

​Ermeni tarihçiden Aliyev’e cevap: “Bakü` dahil, Azerbaycan`ının tüm toprakları Ermenice isimliydi -

​Ermeni tarihçiden Aliyev’e cevap: “Bakü` dahil, Azerbaycan`ının tüm toprakları Ermenice isimliydi ​Ermeni tarihçiden Aliyev’e cevap: “Bakü` dahil, Azerbaycan`ının tüm toprakları Ermenice isimliydi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Ermenistan toprakları ile ilgili açıklamaları, bölgeyi Türk-Azerbaycanlı olarak sunmak için apaçık tahrif ve manipülasyondurlar.

Ermenistan Bilimler Milli Akademisi Tarih Enstitüsünün Müdürü Aşot Melkonyan, Karvaçar’da (Kelbecer) Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Ermenistan’ın egemen toprakları olan Syunik, Sevan ve Vardenis hakkındaki açıklamalarını yorumladığında şu ifadeleri kullandı.

Tarihçi, Aliyev Syunik, Sevan, Vardenis ile Yerevan’ın “tarihi Azerbaycan toprakları” olduğunu şimdi Azerbaycan diye adlandırılan cumhuriyetin topraklarının tarihi Atropatena, yani İran’ın kuzey bölgeleri ile herhangi bir ilgisi olmadığı ve bu yapay devletin kurulduğu 1918 yılında Türkler tarafından bu ismin sadece olarak çalındığı takdirde iddia ettiğini vurguladı.

Aşot Melkonyan, aynı zamanda, Türkmen aşiretlerinin bölgeye geldiği 14-15. yüzyıllara, ve özellikle Selçuklu Türklerin bölgede ilk ortaya çıktığı 11. yüzyıla kadar, Doğu Ermenistan, Gürcistan, Doğu Transkafkasya ve Kuzey İran dahil olmak üzere bölgemizde herhangi bir Türk yer adından veya bir Türk unsurundan bahsetmenin saçma olduğunun altını çizdi.

Ermeni tarihçi, “Azerbaycan'ın başkenti Bakü'den başlayarak Atropatena, Şaki, Şirvan dahil olmak üzere bütün "Ermeni Doğusu" (Ermenice: «Հայոց Արևելից Կողմանց»), yani Büyük Ermenistan’ın (Mets Hayk) Utik, Artsakh ve Paytakaran illerinin bütün toprakları Ermenice adlarıyla, Ermeni nüfuslu oldular, dolayısıyla da 11. yüzyıla kadar orada olan herhangi bir Türk unsurundan bahsedilmesi sadece gülünçtür.” şeklinde konuştu.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+