​Van`daki Ermeni mezarlığının tahrip edilmesi Meclis gündeminde - Gündem
15 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Արամազդ / Ժամ : Մթացեալ

Gündem :

27 Ağustos 2021  

​Van`daki Ermeni mezarlığının tahrip edilmesi Meclis gündeminde -

​Van`daki Ermeni mezarlığının tahrip edilmesi Meclis gündeminde ​Van`daki Ermeni mezarlığının tahrip edilmesi Meclis gündeminde

HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç ve Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy Van’da Ermeni mezarlığının tahrip edildiğini gösteren görüntüleri Meclis’e taşıdı.

Van’ın Tuşba ilçesine bağlı Kalecik (Lezk) Mahallesi’ndeki Ermeni mezarlığı, geçtiğimiz günlerde arsa sahibi olduğu iddia edilen bir kişi tarafından iş makineleriyle yerle bir edildi. Yerlerinden çıkarılan mezar taşlarının üzerine toprak dökülürken, mezarlıkta bulunan kemiklerin bazıları ortalığa saçıldı.

Ermeni mezarlığının tahrip edildiğini gösteren görüntülerin kamuoyuna yansıması üzerine HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a; Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy ise Kültür Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a soru önergesi sunarak konuyu meclis gündemine taşıdı.

Van’da birçok tarihi manastır ve kilisenin de tahrip edildiği haberlerinin sıklıkla gündeme geldiğini hatırlatarak gerekli koruma tedbirlerin alınmadığını öne süren Sarısaç, son olayla ilgili sorumlular hakkında başlatılan herhangi bir soruşturma olup olmadığını sordu.

Van’da Kalecik TOKİ mevkiinde bulunan Ermeni mezarlığında yaşanan tahribatla ilgili ne tür bilgilere ulaşıldığını soran Sarısaç, Van’da bulunan Ermeni mezarlıkları, kültürel ve inanç yapıların neden korunmadığını, koruma tedbiri varsa benzer tahribatların neden sık sık yaşandığının yanıtlanmasını istedi.

Sarısaç, 2017’de Van’da Dilkaya Höyüğü ve Ermeni mezarlığı üzerine tuvalet, soyunma odası ve otopark yapıldığına yönelik haberleri hatırlattı ve definecilik faaliyetlerinin de önüne geçilemediğini vurguladı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy ise önergesinde, TOKİ inşaatlarının yapıldığı alanda Ermeni mezarı olan kısımda arsa sahibinin iş makineleriyle mezarlığı yıktığı, alanı düzleştirdiği, mezar taşlarının da toprağa gömülerek gizlemeye çalıştığını kaydetti.

Eski bir Ermeni yerleşim yeri olan Tuşba ilçesi Kalecik mevkiinde neden TOKİ inşaatlarına izin verildiğini, tarihi ve kültürel değer ihtiva eden alanların neden imara açıldığına yanıt istedi.

“Mezarlığa yapılan saldırıyla ilgili bakanlığın bilgisi var mı?” diye soran Özsoy, tarihi ve kültürel değerlerin bulunduğu alanlara saldırıların ve tahribatların önlenmesi için bakanlığın ne tür çalışmalar yaptığının açıklanmasını istedi.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+