​Diyarbakır’da Ermeni kilisesi kütüphane yapıldı: Vakfın malını geri verin - Gündem
20 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Արագած / Ժամ : Աղջամուղջ

Gündem :

29 Ağustos 2021  

​Diyarbakır’da Ermeni kilisesi kütüphane yapıldı: Vakfın malını geri verin -

​Diyarbakır’da Ermeni kilisesi kütüphane yapıldı: Vakfın malını geri verin ​Diyarbakır’da Ermeni kilisesi kütüphane yapıldı: Vakfın malını geri verin

Diyarbakır’da Ermeni Protestan Kilisesi,kütüphane olarak Kültür Bakanlığına kiralandı. Gedikpaşa Protestan Kilisesi Vakfı Başkanı Krikor Ağabaloğlu: Vakfın malını, cemaate, sahiplerine geri verin.

Diyarbakır’da Ermeni Protestan Kilisesi kütüphane olarak Kültür Bakanlığına kiralandı. Ermeni Protestan Cemaati’nin dini önderi Gedikpaşa Protestan Kilisesi Vakfı Başkanı Krikor Ağabaloğlu çektiği video ile tepki gösterdi: Vakıf malıdır, bu karardan vazgeçilmeli ve cemaate geri verilmelidir.

Ağabaloğlu şunları söyledi “Bizim için büyük bir yaradır. Bize büyük bir sıkıntı veriyor. Hüzün duyuyoruz. Çünkü devletimizin bunu düşünmesi lazım. Her insanın ibadet etme hakkı vardır. Orası bir cemaat malıdır. Ermeni Protestan cemaatinin malıdır. Ben daha önce de bu yerin bize verilmesi talebinde bulundum. Daha önce de kaymakamlığa verilmişti ve orası halıcılık kursu olarak faaliyet gösteriyordu. Düşünebiliyor musunuz? Bir kilise var, insanlar gidip orada ibadet edebilecekler. Bir cemaat var. O cemaate verilmiyor, kilise olarak hizmet etmesi uygun görülmüyor. Değişik amaçlarla kullanılması için değişik kesimlere veriliyor. Bunu ne dinen ne de ahlaken uygun görebiliriz. Bunu kesinlikle kınıyoruz. O yüzden de bu yerin cemaatimize teslim edilmesini talep ettik. Talebimizde de ısrarcıyız. Bize geri verilmeli.”

“Yapılacak en ahlaki olan şey şu ki; bu gibi kararlardan vazgeçilmeli, cemaate geri verilmeli. Çünkü orası vakıf malıdır. Beddua almayın dua alın ve vakfın malını sahiplerine verin ki onlar da orada kendi dini vecibelerini yerine getirsinler. Bu kararı kınıyoruz ve itirazını yapacağız ve elimizden gelen hukuki mücadeleyi de sürdüreceğiz. Bir an önce yetkililer bu yanlıştan dönmeli ve malımızı bize geri vermelidir.”Bu haber evrensel kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (evrensel) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(evrensel). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+