​Tarihi Akdamar Kilisesi ayine hazır - Gündem
23 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Ծմակ / Ժամ : Բաւական

Gündem :

04 Eylül 2021  

​Tarihi Akdamar Kilisesi ayine hazır -

​Tarihi Akdamar Kilisesi ayine hazır ​Tarihi Akdamar Kilisesi ayine hazır

Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda bulunan tarihi Akdamar Kilisesi'nde, 9'uncu kez ayin düzenlenecek. Türkiye Ermeni Patrikliği'nce 5 Eylül’de yapılacak ayine koronavirüs nedeniyle katılım sınırlı tutulacak.

Akdamar Adası'nda özellikle Ermeniler için büyük öneme sahip, Akdamar Kilisesi'nde 2005 yılında restorasyon çalışmaları başlatıldı. Çalışmaların ardından kilise, 2007 yılında uluslararası bir törenle 'Anıt Müze' olarak açıldı. Tarihi kilisedeki ilk ayin, 95 yıl aradan sonra 19 Eylül 2010 yılında gerçekleştirildi. Her yıl ayine katılmak isteyen binlerce kişinin geldiği kentte, katılım koronavirüs nedeniyle bu sene sınırlı olacak.

VAN VALİLİĞİ'NDEN 'AKDAMAR' AÇIKLAMASI

Van Valiliği'nden yapılan açıklamada, Türkiye Ermenileri Patrikliği'nce tarihi Akdamar Adası’ndaki Surp Haç Kilisesi'nde pazar günü yapılacak olan ayinin saat 09.00’da başlayacağı belirtildi. Ayrıca açıklamada pandemi tedbirleri kapsamında ayinin yapıldığı Akdamar Adası'na, sınırlı sayıda misafir ile akredite edilenler dışında kimsenin kabul edilmeyeceği ve ayinin yapılacağı saat 09.00 ile 12.00 arasında da Akdamar Adası'nın ziyaretçilere kapatılacağı belirtildi.
Bu haber dha kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (dha) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(dha). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+