​İnsan hakları savunucusu: En az 38 Ermeni esir Azerbaycan`da öldürüldü - Gündem
16 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Մանի / Ժամ : Շառաւիղեալ

Gündem :

09 Eylül 2021  

​İnsan hakları savunucusu: En az 38 Ermeni esir Azerbaycan`da öldürüldü -

​İnsan hakları savunucusu: En az 38 Ermeni esir Azerbaycan`da öldürüldü ​İnsan hakları savunucusu: En az 38 Ermeni esir Azerbaycan`da öldürüldü

Azerbaycan’da bulunan Ermeni esirlerin haklarının ihlallerine dair raporun tanıtımında konuşan insan hakları savunucusu Siranuş Sahakyan, “Esirlerin yaşam hakkının ihlalleri vesilesiyle 38 şikayet sunduk. Bununla birlikte onlarca esirin öldürülmesine dair elimizde ön kanıtlar vardır, ancak şimdilik bu olaylarla ilgili uzman raporlarını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Anılan 38 olayın yanısıra yaşam hakkının ihlaline dair 30 vakaya ilişkin şikayetlerin de sunulacağını beklendiğini vurgulayan Sahakyan, bu rakamın, zorla kayıp olaylarını içermediğini ifade etti.

Şuanda öldürüldükleri kesin olan insanların kişiliklerinin tespit edildiğini, onların Azerbaycan askerlerinin eline sağ düştüklerinin kanıtlandığını,savaşa katılmadıkları ve yasal hedef olamayacaklarının da kesin olduğunu, ancak daha sonra Azerbaycan tarafından hukuk dışı yöntem uygulanarak idam edildikleri bilindiğini vurgulayan uzman, bütün bunların yanısıra en az 20 zorla kayıp vakanın da şuanda araştırıldığını bildirdi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+