Ermeni esirlere zalimce muameleye ilişkin ayrıntılar - Gündem
25 Eylül 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հոռի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Բաւական

Gündem :

10 Eylül 2021  

Ermeni esirlere zalimce muameleye ilişkin ayrıntılar -

Ermeni esirlere zalimce muameleye ilişkin ayrıntılar Ermeni esirlere zalimce muameleye ilişkin ayrıntılar

Tatoyan, Azerbaycan’da tutulan Ermeni esirlere yönelik zalimce muameleye ilişkin ayrıntılar sundu

44 gün süren savaş sırasında Azerbaycan silahlı kuvvetleri tarafından esir alınan Ermeni askerler ve sivillere sistematik fiziksel ve psikolojik işkence uygulandı.

Ermenistan İnsan Hakları Savunucusu Arman Tatoyan, düzenlediği basın toplantısında, Ermeni esirlerin haklarının ağır ihlalleri, işkence ve insanlık dışı muamele konusunda Azerbaycan devletinin sorumluluğuna ilişkin bir rapor sundu.

Tatoyan, Ermeni savaş esirlerine işkencenin etnik ayrımcılığa, yani esirlerin Ermeni olmasına dayandığını vurgulayarak, yiyecekleri yere atıp, ardından bunu yemeye zorlamak, yaranın üzerine özellikle parmakla basmak, soğuk havalarda, pencere açıkken çıplak askerlerin üzerine soğuk su püskürtmek, savaş esirinin vücuduna kaynar su döktükten sonra dövmek, sağlık görevlilerinin Ermeni esirlerin üzerine tükürmesi, doktorların dahi esirlere şiddet uygulaması ve esirlerin haçlarını toplayarak savaş esirlerinin dini haklarını ihlal edilmesi gibi bazı örnekler sundu.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+