​AB seyahat kısıtlamalarından muaf tutulabilecek ülkeler listesinden Ermenistan ile Azerbaycan`ı çık - Gündem
28 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Սիմ / Ժամ : Շառաւիղեալ

Gündem :

10 Eylül 2021  

​AB seyahat kısıtlamalarından muaf tutulabilecek ülkeler listesinden Ermenistan ile Azerbaycan`ı çık -

​AB seyahat kısıtlamalarından muaf tutulabilecek ülkeler listesinden Ermenistan ile Azerbaycan`ı çık ​AB seyahat kısıtlamalarından muaf tutulabilecek ülkeler listesinden Ermenistan ile Azerbaycan`ı çıkardı

Avrupa Birliği (AB) üyelerinin Covid-19 salgını nedeniyle seyahat kısıtlaması uygulamayabileceği ülkelerin bulunduğu listeden 6 ülke çıkarıldı, bir ülke listeye eklendi.

AB Konseyinden yapılan açıklamaya göre, seyahat kısıtlamalarından muaf tutulan ülkeler listesinden Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Brunei, Japonya ve Sırbistan çıkarıldı. Uruguay ise listeye eklenen tek ülke oldu.

Son güncellemeyle beraber listede yer alan ülkeler şöyle:

Avustralya

Bosna Hersek

Kanada

Ürdün

Yeni Zelanda

Katar

Moldova

Suudi Arabistan

Singapur

Güney Kore

Ukrayna

Uruguay

Ayrıca mütekabiliyet (karşılıklı anlaşma) gereği AB ülkelerinin vatandaşlarına seyahat izni vermesi halinde Çin'e de sınırlar açık olabilecek.

AB'nin 14 günde bir yenilenen listesi, üye ülkeler için tavsiye niteliği taşıyor ve bağlayıcılığı bulunmuyor. Listedeki ülkelerden AB'ye turistik seyahatlere izin verilebilirken, yolculara test ve karantina gibi bazı tedbirler uygulanabiliyor. Listede yer almayan ülkelere AB ülkelerinin seyahat kısıtlamaları devam ediyor.

AB, geçen yıl martta salgının yayılmasını engellemek için 27 üye ülkenin yanı sıra Schengen bölgesinin parçası olan İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre'ye zorunlu olmayan seyahatlere kısıtlamalar getirilmesini kararlaştırmıştı.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+