​Ermenistan ve Azerbaycan`dan Karşılıklı Hukuki Adımlar - Gündem
21 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Շաւաղօտ

Gündem :

19 Eylül 2021  

​Ermenistan ve Azerbaycan`dan Karşılıklı Hukuki Adımlar -

​Ermenistan ve Azerbaycan`dan Karşılıklı Hukuki Adımlar ​Ermenistan ve Azerbaycan`dan Karşılıklı Hukuki Adımlar

Ermenistan, Azerbaycan’ın ırk ayrımcılığıyla ilgili uluslararası bir anlaşmayı ihlal ettiği gerekçesiyle Adalet Divanı'na başvurdu.

Azerbaycan’dan yapılan açıklamada da aynı gerekçeyle Azerbaycan’ın da Uluslararası Adalet Divanı'na Ermenistan’ı şikayet etmeye hazırlandığı belirtildi.

Ermenistan’ın yaptığı başvuruda Azerbaycan, geçen yıl 10 Kasım’dan bu yana devam eden ateşkes sürecinde, Ermeni tutsaklara ve diğer tutuklu Ermeniler'e işkence yapmak ve tacizde bulunmakla suçlandı. Azerbaycan'a yönelik suçlamalar arasında cinayet de var.

Ermenistan, Azerbaycan’ın her iki ülkenin de imzacısı olduğu “Her Türlü Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Uluslararası Sözleşme”yi ihlal ettiğini savunuyor.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Leyla Abdullayeva, Azerbaycan’ın, bu yılın Ocak ayında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde açtığı davaya ek olarak Uluslararası Adalet Divanı’na da başvurmaya hazırlandığını belirtti.

Yaptığı yazılı açıklamada Abdullayeva, “Ermenistan’ın Azerbaycanlılar'a yönelik insan hakları ihlalleriyle ilgili delil toplama ve belgelendirme işlemlerini titizlikle tamamlamıştır. Ermenistan’ın Azerbaycan vatandaşlarını etnik sınıfından dolayı zorla yerlerinden etmesi, işkence yapması, gaddarca davranması ve öldürmesi durumları söz konusudur. Bir milyondan fazla Azerbaycan vatandaşı Ermeniler tarafından zorla yerlerinden edilmiştir. Ermenistan, imzalanan üçlü anlaşmayı da ihlal etmeyi sürdürmektedir” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan ve Ermenistan arasında Dağlık Karabağ bölgesinde patlak veren çatışmalar 6 hafta sürmüş ve Azerbaycan ordusunun zaferiyle sonuçlanmıştı. Rusya’nın arabuluculuğu ile yapılan üçlü anlaşmayla Ermenistan, uluslararası alanda da Azerbaycan toprağı olarak kabul edilen işgal altındaki Dağlık Karabağ bölgesinden çekilmişti.
Bu haber amerikaninsesi kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (amerikaninsesi) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(amerikaninsesi). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+