​Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları 2020’den bu yana ilk kez bir araya geldi - Gündem
27 Şubat 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մեհեկան / Օր : Վահագն / Ժամ : Շառաւիղեալ

Gündem :

27 Eylül 2021  

​Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları 2020’den bu yana ilk kez bir araya geldi -

​Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları 2020’den bu yana ilk kez bir araya geldi ​Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları 2020’den bu yana ilk kez bir araya geldi

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eş başkanlarının yayınladığı açıklamaya göre Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov ve Ermeni mevkidaşı Mirzoyan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun 76. dönem toplantısında 2020’den bu yana ilk kez bir araya geldi.

AGİT Minsk Grubu eş başkanları İgor Popov (Rusya), Stefan Visconti (Fransa), Andrew Schofer (ABD), yayınladıkları ortak açıklamada Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan’ın, BM Genel Kurulu’nun 76. dönem toplantısında 2020’den bu yana ilk kez bir araya geldiğini belirtti.

Açıklamada, “Eşbaşkanlar, Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile ayrı ayrı toplantıların yanı sıra her iki bakanın katılımıyla ortak toplantı düzenledi. Eş başkanlar, dışişleri bakanlarının Kasım 2020’den bu yana ilk kez gerçekleştirdiği görüşmeyi, iki ülkenin bölgede güvenlik, istikrar ve refahı sağlamayı amaçlayan doğrudan diyalog yoluyla barış sürecini sürdürme kararlılığının bir göstergesi olarak memnuniyetle karşılıyor” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca eş başkanların, kendi yetkileri doğrultusunda Dağlık Karabağ ihtilafıyla ilgili veya ondan kaynaklanan diğer tüm sorunlara kapsamlı çözümler bulmak için taraflarla çalışmaya devam etme konusundaki bağlılığını yeniden teyit ettikleri kaydedildi.

Arabulucuların gerginliğin düşürülmesi ve sonraki olası adımlar ile ilgili somut ve hedefe yönelik önlemler önerdiği belirtilen açıklamada, yetkililerin son yıl içinde göstermiş olduğu çabalar ve son gelişmeler hakkında bilgi vermek üzere BM Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary DiCarlo ve AGİT Dönem Başkanı İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ile bir araya geldikleri vurgulandı.

Açıklamaya göre toplantılara ayrıca AGİT dönem başkanının özel temsilcisi Andrzej Kasprzyk de katıldı.


Bu haber sputniknews kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (sputniknews) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(sputniknews). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+